Amnesty International: Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla to uznanie dla walki o prawa kobiet – Amnesty International

Amnesty International: Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla to uznanie dla walki o prawa kobiet

Komentarz Amnesty International do decyzji Komitetu Pokojowej Nagrody Nobla o uznaniu pracy aktywistek na rzecz praw kobiet na całym świecie.

“Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla podkreśliła to, co wiemy już od dawna: promocja równości jest kluczowa dla budowania pokoju i umacniania sprawiedliwości na świecie,” powiedział Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International.

“Niestrudzona praca laureatek i niezliczonych aktywistek przybliża nas coraz bardziej do świata, gdzie prawa kobiet będą chronione, a one same będą miały coraz większy wpływ na rządy swoich państw.”

“Dzisiejszy dzień jest świętem nie tylko dla tych trzech kobiet, ale dla każdej osoby, która walczyła o prawa człowieka i równość w swoim społeczeństwie,” powiedział Salil Shetty.

“Tegoroczna decyzja Komitetu Pokojowej Nagrody Nobla doda odwagi kobietom na całym świecie do kontynuacji walki o ich prawa”.

Komitet Pokojowej Nagrody Nobla podjął decyzję o podziale nagrody pomiędzy trzy kobiety: Prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf, liberyjską aktywistkę Leymah Gbowee oraz aktywistkę z Jemenu, Tawakkul Karman.

Johnson Sirleaf jest pierwszą kobietą, która w Afryce została wybrana na stanowisko prezydenta kraju w demokratycznych wyborach. Amnesty International uznała ja w 1985 roku za więźnia sumienia, gdyż była więziona za swoją opozycyjną działalność.

Gbowee udało się zmobilizować kobiety ponad podziałami etnicznymi i religijnymi w celu zakończenia wojny w Liberii oraz zapewnienia udziału kobiet w wyborach.

Karman jest jemeńską aktywistką na rzecz praw człowieka, która odegrała wiodącą rolę w masowych protestach antyrządowych w 2011 roku.

Pokojowa Nagroda Nobla zostanie wręczona podczas ceremonii, która odbędzie się w 10 grudnia w Oslo.

/Koniec

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Iran: Społeczność międzynarodowa musi pilnie podjąć odpowiednie kroki w obliczu brutalnego tłumienia demonstracji po śmierci Mahsy Amini

Powiązany temat

Ukraina: Masowe groby w Izium to makabryczne świadectwo rosyjskiej agresji

Powiązany temat

Ukraina: Rosyjskie działania wojskowe w elektrowni atomowej zagrażają bezpieczeństwu w regionie

2219