Amnesty International wzywa Chiny do uwolnienie aktywisty Liu Xiaobo. – Amnesty International

Amnesty International wzywa Chiny do uwolnienie aktywisty Liu Xiaobo.

Wyższy Miejski Sąd Ludowy w Pekinie podtrzymał dziś wyrok pozbawienia wolności za -wzniecanie działalności wywrotowej przeciwko władzy państwowej-. Liu Xiaobo, znany naukowiec oraz zwolennik politycznych i prawnych reform w Chinach, otrzymał 25 grudnia 2009 roku wyrok 11 lat więzienia za korzystanie z prawa do wolności słowa.
-Poprzez podtrzymanie werdyktu sąd odrzucił możliwość naprawienia błędu. Surowy wyrok jest dla Chińczyków i reszty świata brutalnym przypomnieniem, że wolność słowa oraz niezawisłe sądownictwo w Chinach nie istnieją-, powiedziała Roseann Rife, wiceprezes Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku.
Ostatniej nocy, bądź dziś wczesnym rankiem, kilku aktywistów z Pekinu zostało poddanych inwigilacji, nie dopuszczono ich do uczestniczenia w rozprawie. Żonę Liu Xiaobo wpuszczono na salę sądową.
-To już trzecia w tym tygodniu rozprawa, podczas której władze rozprawiają się z aktywistami. Przesłanie jest jasne – jeśli twoja krytyka systemu wybiega poza parametry ustalone przez władze lub gdy samodzielnie próbujesz formować społeczeństwo obywatelskie, zostaniesz powstrzymany-, powiedziała Roseann Rife.
8 lutego apelacja Huang Qi przeciwko wyrokowi trzech lat pozbawienia wolności została oddalona, natomiast 9 lutego Tan Zuorena skazano na 5 lat więzienia. Oboje są obrońcami praw człowieka, którzy domagają się odpowiedzialności za śmierć dzieci podczas trzęsienia ziemi w 2008 r. w Syczuanie oraz za rozprawienie się z ruchem prodemokratycznym przez wojsko w 1989 r. w Pekinie.
Liu Xiaobo jest współautorem Karty 08, propozycji reform politycznych i prawnych w Chinach. Policja zabrała Liu Xiaobo z jego domu w Pekinie 8 grudnia, na 2 dni przed planowanym wydaniem Karty 08. Wielu sygnatariuszy karty przesłuchiwano i dręczono jednak nikt prócz Liu Xiaobo nie został oskarżony, bądź sądzony.
Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, Vaclav Havel i Dalajlama, a także wielu innych popiera nominację Liu Xiaobo do Pokojowego Nagrody Nobla. Vaclav Havel współtworzył Kartę 77, dokument wzywający do respektowania praw człowieka w Czechosłowacji w 1977 r. Stanowiła ona wzór dla Karty 08. Kilku innych sygnatariuszy Karty 08 wyraziło chęć dzielenia odpowiedzialności z Liu Xiaobo, a grupa starszych rangą członków Partii Komunistycznej wraz z Hu Jiwei i Sha Yexin napisała list do Prezydenta Hu Jiantao kwestionując podstawy prawne wyroku Liu Xiaobo.
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa Amnesty International Polska
tel. kom. +48 691 357 935
e-mail: aleksandra.minkiewicz@amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2811