Amnesty International zwraca się do Prezydenta Obamy i Prezydenta Karzaja o udzielenie kobietom głosu w sprawie przyszłości Afganistanu – Amnesty International

Amnesty International zwraca się do Prezydenta Obamy i Prezydenta Karzaja o udzielenie kobietom głosu w sprawie przyszłości Afganistanu

Podczas Szczytu Cieni (Shadow Summit) w Chicago Amnesty International, z Madeleine Albright oraz Melanne Verveer, wezwała przywódców do ochrony z trudem wywalczonych praw i swobód afgańskich kobiet w obliczu opuszczania tego kraju przez amerykańskie wojska.

Szczyt cieni – w obronie praw afgańskich kobiet

– Podczas Szczytu Cieni w Chicago, wraz z wybitnymi orędowniczkami praw afgańskich kobiet, liderzy Amnesty International skrytykowali NATO za wykluczanie kobiet z dyskusji na temat przyszłości Afganistanu po wyjeździe zachodnich żołnierzy.  Organizacja opublikowała list otwarty do Prezydenta Obamy i Prezydenta Karzaja – podpisany m.in. przez Madeleine Albright i Meryl Streep – w którym obaj przywódcy wzywani są do zapewnienia, że prawa i swobody kobiet będą chronione, tak by uniknąć w nadchodzących latach -katastrofy-.

Wśród czterdziestu sześciu osób, które, oprócz byłej Sekretarz Stanu oraz nagrodzonej Oscarami aktorki, podpisały list, znaleźli się m.in. była sędzia Sądu Najwyższego, Sandra Day O-Connor, były Sekretarz Obrony, William Cohen, były amerykański ambasador w Afganistanie i Iraku, Zalmay Khalilzad, zdobywcy Pokojowej Nagrody Nobla – Jody Williams i Shiriin Ebadi, autor powieści Chłopiec z latawcem, Khaled Hosseini, Sima Samar – przewodnicząca Niezależnej Afgańskiej Komisji Praw Człowieka, oraz liderki ruchu feministycznego – Gloria Steinem i Eleanor Smeal.

Amnesty International, która na kilka godzin przed otwarciem Szczytu NATO zorganizowała w Chicago Szczyt Cieni na rzecz Afgańskich Kobiet, wezwała do podjęcia konkretnych działań w celu ochrony praw kobiet, w sytuacji gdy z Afganistanu wycofywane są wojska koalicji. W liście otwartym do Prezydentów Obamy i Karzaja ostrzegano: -Jeszcze nigdy nie istniało tak wielkie niebezpieczeństwo dla ochrony i rozwoju praw kobiet; kobiety potrzebują i zasługują na wasze wsparcie. Ich prawa człowieka, ich bezpieczeństwo, ich życie, nie mogą zostać poświęcone w obliczu wycofywania się amerykańskich sił zbrojnych z Afganistanu-.

– Kobiety w Afganistanie przebyły zbyt długą drogę, by móc teraz pozwolić na utratę swych praw – stwierdził Frank Jannuzi, przewodniczący biura Amnesty International w Waszyngtonie, podczas konferencji prasowej, na której opublikowany został list otwarty oraz lista jego sygnatariuszy. – Muszą one brać udział w dyskusji na temat przyszłości Afganistanu, bo w przeciwnym wypadku przyszłość ta będzie bardzo ponura. Nikt nie chce powrotu do dni, gdy Talibowie nie pozwalali kobietom i dziewczynom na chodzenie do szkoły czy do pracy oraz traktowali je w zasadzie jako więźniów w ich własnym kraju.  Byłaby to ostateczna katastrofa po dziesięciu latach, w trakcie których sytuacja praw kobiet w tym kraju szła w dobrym kierunku.  Afgańskie kobiety mają nadzieję, że NATO i Stany Zjednoczone pomogą im w walce o ich marzenia związane ze stabilnością i pomyślnością dla nich i dla przyszłych pokoleń. Wzywamy Prezydenta Obamę i Prezydenta Karzaja, by nie odwracali się plecami do kobiet w Afganistanie, by nie zostały zawiedzione ich nadzieje.

W czasie Szczytu Cieni do dyskusji przyłączyły się m.in.: Sekretarz Stanu Madeleine Albright, Melanne Verveer, amerykańska ambasador do spraw kobiet na całym świecie czy kongresmenka Janice D. Schakowsky, jedna z najbardziej gorliwych orędowniczek praw kobiet, która w piątkowym wydaniu -The Chicago Tribune- opublikowała artykuł The Burga Reminder: -Kobiety muszą mieć zapewniony udział w obradach, muszą współuczestniczyć w procesie budowania pokoju, a ich obawy muszą zostać wysłuchane-.

Amnesty International, pierwsza i największa światowa organizacja praw człowieka, wezwała do podjęcia ośmiu działań w celu ochrony afgańskich kobiet. Obejmują one m.in. zapewnienie im 30-procentowego udziału podczas rozmów pokojowych z Talibami, stworzenie -funduszu powierniczego-, z którego wspierane będą prawa kobiet i społeczeństwo obywatelskie, gwarancji poszanowania praw kobiet podczas prowadzenia rozmów z Talibami oraz szkolenia dla funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo związane z ochroną kobiet przed przemocą.

List otwarty można przeczytać na tej stronie:
http://amnestyusa.org/obamaandkarzailetter

Lista sygnatariuszy:
http://amnestyusa.org/afghanwomensignatories

Rola kobiet w przyszłości Afganistanu

Jak powiedziała Afifa Azim, dyrektor i współzałożycielka Sieci Kobiet Afgańskich: – Kobiety muszą brać udział w planowaniu okresu przejściowego, a póki co tak się nie dzieje. Krytycznym wyznacznikiem powodzenia okresu przejściowego będzie kwestia zapewnienia afgańskim kobietom trwałego bezpieczeństwa i mobilności. Chcemy, by świat wiedział, że kobiety Afganistanu nie są ofiarami. Są aktywnymi członkami społeczeństwa i orędowniczkami zmian, które pracowały bardzo ciężko, nawet w ukryciu, by zapewnić rozwój i edukację dla swoich dzieci. Nie możemy powrócić do okresu ciemności i mamy nadzieję się, że w zakresie tworzenia nowych strategii nasze postulaty zostaną wysłuchane. Prosimy o wsparcie USA i społeczność międzynarodową.

Na zaproszenie Amnesty International na Szczyt Cieni przybyły z Afganistanu wybitne przywódczynie afgańskiego ruchu praw kobiet, by podpisać się pod listem otwartym. Oprócz Samar i Azim, były to: Hasina Safi, dyrektor wykonawcza Afgańskiego Ośrodka Edukacyjnego dla Kobiet; Mahbouba Seraj, założycielka i dyrektor Soraya Marshal Consulting, członkini rady wykonawczej Sieci Kobiet Afgańskich, oraz Manizha Naderi, dyrektor wykonawcza organizacji Kobiety dla Kobiet Afganistanu.

Kobiety i dziewczyny w Afganistanie odzyskują prawa i swobody, które Talibowie całkowicie wyeliminowali – prawo do uczęszczania do szkoły i prawo do pracy. Obecnie do szkoły chodzi trzy miliony dziewczyn (37 procent wszystkich uczniów), czyli o trzy miliony więcej niż za czasów Talibów. 20 procent absolwentów uczelni wyższych to kobiety i liczba ta ciągle rośnie. Około 10 procent sędziów i prokuratorów to kobiety, podczas gdy za rządów Talibów nie mogły one sprawować tych stanowisk. W wyborach parlamentarnych w roku 2010 kobiety uzyskały 27 mandatów – tj. dwa procent powyżej poziomu gwarantowanego przez nową konstytucję.

Obecnie afgańskie kobiety obawiają się, że ich prawa zostaną poświęcone przy opracowywaniu porozumienia z Talibami.  Na obszarach kontrolowanych przez Talibów, prawa kobiet są znacznie ograniczone i pojawiają się doniesienia o okropnych nadużyciach. Talibowie przeprowadzają planowane ataki na szkoły dla dziewczyn, a nawet zatruwają wodę w przyszkolnych studniach i zabijają kobiety biorące aktywny udział w życiu publicznym.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

2087