Konkurs filmów o prawach człowieka i debata “Do czego prowadzi zakaz aborcji?” – Amnesty na festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity – Amnesty International

Konkurs filmów o prawach człowieka i debata “Do czego prowadzi zakaz aborcji?” – Amnesty na festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity

Filmy o nadużywaniu władzy, opresji czy skutkach przemocy, ale też o sile charakteru, ludzkiej solidarności i nadziei – w 18. edycji festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity Amnesty wręczy nagrodę za najlepszy film o prawach człowieka. Filmy oglądać będzie można od 3 do 12 września w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Bydgoszczy i innych miastach w części stacjonarnej festiwalu, a od 16 września do 3 października online w każdym zakątku Polski.

Zapraszamy także na debatę: 11 września (sobota) podejmiemy temat “Do czego prowadzi zakaz aborcji?” po filmie “Salwador. Piekło kobiet” o kobietach skazanych na kilkadziesiąt lat więzienia po tym, jak straciły ciążę w wyniku poronienia. Porozmawiamy o skutkach wprowadzania zakazu aborcji oraz o tym, jak przeciwdziałać niebezpiecznym zmianom w Polsce.

Konkurs filmów dokumentalnych o prawach człowieka

Nagroda w konkursie Amnesty International jest podziękowaniem dla tych, którzy swoją pracą filmową pokazują, czym są i co znaczą prawa człowieka.

Obejrzymy obrazy, które pokazują mechanizmy psychologiczne, społeczne i polityczne, jakie wpływają na nasze życie, kształtują nasz sposób myślenia i odczuwania, odbijają się na naszej wolności i naszych prawach. Przyjrzymy się indywidualnym historiom, które pozwolą lepiej zrozumieć drugiego człowieka i otaczający nas świat.

Jury w składzie Jakub Majmurek – publicysta, krytyk filmowy, Jacek Petrycki – operator filmowy, reżyser i scenarzysta, oraz Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska przyzna nagrodę w wysokości 3000 euro.

Jakie filmy zobaczymy w konkursie? Zobacz na stronie mdag.pl

Projekcje w poszczególnych miastach można sprawdzić na stronie festiwalu Millenium Docs Against Gravity>>>

Który film zdobędzie nagrodę? O tym przekonamy się już 12 września!

“Do czego prowadzi zakaz aborcji? Kiedy państwo nie chroni, a ściga” – debata po filmie “Salwador. Piekło kobiet”. Transmisja online

30 lat więzienia za poronienie, zakaz przerwania ciąży z gwałtu, stygmatyzacja. Brzmi jak piekło? To realia Salwadoru, gdzie aborcja jest zakazana i ścigana przez państwo. W tych realiach niesłusznie skazane kobiety szukają sprawiedliwości. Wspierają je ludzie z całego świata, wstrząśnięci tym barbarzyństwem.

Teodora del Carmen Vasquez to Salwadorka odbywająca karę 30 lat więzienia po tym, jak poroniła. Wyrokiem sądu musiała opuścić kilkuletniego syna i starszych rodziców. To właśnie jej historię śledzimy w filmie “Salwador. Piekło kobiet”.

Jak doszło do tak potwornej sytuacji i zwyrodnienia systemu? Do czego prowadzi niemal całkowity zakaz aborcji? Gdzie jest Polska na tej niebezpiecznej drodze i jak temu przeciwdziałać?

Zapraszamy na debatę po filmie. Porozmawiamy o ekstremizmie, mechanizmach opresji, ale też o harcie ducha, siostrzeństwie i sile solidarności.

Naszymi gośćmi będą: Teodora del Carmen Vasquez – bohaterka filmu, Celina Escher – reżyserka obrazu “Salwador. Piekło kobiet” oraz Mikołaj Czerwiński – koordynator ds. równego traktowania w Amnesty Polska.

Spotkanie poprowadzi Karolina Domagalska – dziennikarka, działaczka na rzecz praw kobiet.

Debata będzie transmitowana na żywo na stronie głównej Amnesty Polska na Facebooku. Więcej o wydarzeniu>>>

Do zobaczenia w kinie i online!


Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

119942