" /> Amnesty na Transatlantyku – Amnesty International

Amnesty na Transatlantyku

8 sierpnia rozpoczyna się święto światowego kina i muzyki na Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu. Amnesty International patronuje jednej z sekcji filmowych "Konfrontacje" i zaprasza na wyjątkowe spotkania: 11 sierpnia po filmie "Strefa bez ognia" oraz 13 sierpnia po filmie "Rozważania o przemocy" z prof. Spivak.<br /> <br />

To już 4 edycja festiwalu, którego twórcą i dyrektorem jest Jan A. P. Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara. 8-14 sierpnia Poznań stanie się stolicą wybitnego kina i muzyki. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy zapewniają filmowe doznania od dzieł kina klasy B po możliwość zobaczenia największych hitów kina w kinie samochodowym, a nawet “łóżkowym”. Nie zabraknie warsztatów, paneli i spotkań na najróżniejsze tematy dotyczące kina, muzyki i fotografii. Odbędą się również konkursy muzyki filmowej.
Sekcja filmowa “Konfrontacje”, której patronuje Amnesty International, porusza tematykę łamania praw człowieka. Przede wszystkim prezentowane filmy poruszają społeczne problemy i ludzkie tragedie związane z toczącymi się konfliktami zbrojnymi, przemocą i dyskryminacją. Przed seansami filmów prezentowanych w ramach sekcji spotkać będzie można aktywistów i aktywistki Amnesty International i podpisać się pod petycjami związanymi z kampaniami “Stop Torturom” i “S.O.S. Europo!”.
11 sierpnia pokazany zostanie film “Strefa bez ognia” (ang. “No fire zone: The killing fields of Sri Lanka”) o zbrodniach dokonanych podczas konfliktu na Sri Lance. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Callumem Macrae. O filmie i o problemie rozliczenia zbrodni wojennych  we współczesnym świecie porozmawia z nim Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii Amnesty International.
13 sierpnia natomiast po filmie “Rozważania o przemocy” (ang. “Concerning violance”) odbędzie się spotkanie z profesor Gayatri Chakravorty Spivak oraz reżyserem obrazu Göranem Hugo Olssonem. Prof. Spivak z Columbia University swoje życie poświęciła działaniom antykolonialnym i zgłębianiu zagadnień związanych z rozwojem imperializmu i globalizacji. Jest także autorką licznych publikacji poświęconych tym problemom. Natomiast film “Rozważania o przemocy” powstał na podstawie manifestu antykolonialnego pisarza Frantza Fanona z 1962 r. Dzięki archiwalnym materiałom filmowym z lat 60. i 70. z Afryki film uświadamia widza o negatywnych konsekwencjach kolonializmu i neokolonializmu – przemocy i dyskryminacji.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1357