Rainbow flag in Palermo Pride, 22th June 2013.

Amnesty na Wrocławskim Marszu Równości 2013

Wrocławska grupa lokalna wyrazi tym samy przekonanie całej organizacji, że wszyscy ludzie powinni mieć możliwość korzystania ze wszystkich praw człowieka zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka niezależnie od ich orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Mimo to miliony osób na całym świecie codziennie stawiają czoła egzekucjom, więzieniu, torturom, przemocy i dyskryminacji wyłącznie ze względu na przynależność do mniejszości seksualnej. Amnesty International uważa osoby zatrzymane lub uwięzione tylko i wyłącznie z powodu swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej za więźniów sumienia – i wzywa do ich natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia.
Lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interseksualne (LGBTI) w wielu krajach Europy spotykają się z atakami, dyskryminacją, zmuszani są do ukrywania swojej orientacji seksualnej. Jednak to w Rosji, na chwilę przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi, prezydent Władimir Putin wprowadził w życie prawa ograniczające wolność osób o nieheteroseksualnej orientacji. W ramach szeroko zakrojonego ataku na prawa obywatelskie, w rok po reelekcji Putina w maju 2012 roku, rosyjska Duma przyjęła przepisy wprowadzające karę grzywny za “propagandę nietradycyjnych związków seksualnych wśród nieletnich”. W praktyce oznacza to kryminalizację wszelkich zachowań, które mogą zostać uznane z tożsamością LGBT. Oznacza to również rządową cenzurę, czyli zakaz publicznego manifestowania tożsamości płciowej oraz poglądów. Siłą rzeczy wszystkie grupy mniejszości seksualnych mają zablokowaną drogę do manifestacji swojego głosu w debacie publicznej.
Organizowane przez Rosję w 2014 roku Zimowe Igrzyska Olimpijskie zwracają uwagę społeczności międzynarodowej na sytuację praw człowieka w tym kraju. Ostatnimi czasy, obok homofonicznej ustawy, wprowadzono przepisy drastycznie ograniczające prawo do pokojowych protestów, przepisy penalizujące bluźnierstwo, a na finansowane z zagranicy organizacje pozarządowe nałożono dyskredytujący obowiązek mianowania się w komunikacji zewnętrznej “agentem zagranicy”. Tragiczna pozostaje sytuacja dziennikarzy i aktywistów praw człowieka, ograniczana jest wolność wypowiedzi. To wszystko nakłoniło Amnesty, by przed Olimpiadą w Soczi rozpocząć nową kampanię “Wolność w Rosji”.
W maju tego roku 22-letni Vlad Tornovy został brutalnie zamordowany w Wołgogradzie przez swoich sąsiadów za to, że był gejem. Informacje o jego śmierci, które pojawiły się w kilku internetowych publikacjach, komentowane były przez anonimowych internautów: “Putin przecież ostrzegał, że jeśli homosie podniosą głowy, obywatele rosyjscy podniosą broń. Jedna głowa się potoczyła. Brawo dla was, jesteście bohaterami.”. Popularny dziennikarz telewizyjny Anton Krasowski, który na wizji dokonał coming-outu, odniósł się do historii chłopaka z Wołgogradu i publicznie zaprotestował przeciwko prawu zakazującemu “propagowania” homoseksualizmu został zwolniony SMS-em w pół godziny po emisji jego programu. Na tak drastyczne łamanie praw człowieka nie może być zgody, dlatego gorąco zachęcamy do wzięcia udziału we Wrocławskim Marszu Równości. Podczas Marszu będzie możliwość podpisania petycji Amnesty International do Władimira Putina wzywającej do zakończenia ataków na prawa człowieka, środowiska LGBT oraz społeczeństwo obywatelskie w Rosji.
Strona wydarzenia na Facebooku >>>