Amnesty rozpoczyna największą kampanię na rzecz praw człowieka na świecie – Amnesty International

Amnesty rozpoczyna największą kampanię na rzecz praw człowieka na świecie

Od 1 do 10 grudnia w 600 miejscach w Polsce będzie można pomóc osobom, których prawa zostały złamane. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Wielki Finał Maratonu odbędzie się w weekend 9-10 grudnia w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Miliony osób na całym świecie przyłączą się do akcji, która jest największą globalną akcją w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku w Polsce napisaliśmy ponad 356 000 listów, a na całym świecie podjęto ponad 4,6 mln akcji.

W szkołach, bibliotekach, domach kultury, kawiarniach i firmach ludzie spotkają się, by pisać listy – do władz, domagając się respektowania praw człowieka oraz do samych bohaterów akcji, żeby ich wesprzeć. W tym roku akcja skupia się na sytuacji obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. Wśród nich są obrońcy praw człowieka z Turcji, w tym prezes i dyrektorka Amnesty, Clovis z Madagaskaru, skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego, czy Ni Yulan z Chin, prześladowana za walkę o prawa lokatorów.

– Od lat Maraton Pisania Listów daje ludziom nadzieję. Wyobraź sobie, że jesteś w więzieniu i otrzymujesz tysiące listów wsparcia albo że ludzie z całego świata wspierają Cię w walce o sprawiedliwość dla zamordowanego członka rodziny. Pisanie listów naprawdę może zmienić czyjeś życie – powiedziała Draginja Nadaždin dyrektorka Amnesty International Polska.

– Na całym świecie obrońcy praw człowieka są atakowani i traktowani jak przestępcy za wyrażanie swoich poglądów w Internecie, za ochronę środowiska. Okazanie im solidarności, pokazanie, że nie są sami, jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Maraton Pisania Listów niesie ważny przekaz do władz – obserwujemy Was. Myślą, że mogą prześladować, cenzurować lub więzić obrońców praw człowieka, jednak nie mogą uciszyć milionów ludzi na całym świecie.

– Maraton Pisania Listów pokazuje w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią „nie” łamaniu praw człowieka. Maraton łączy i pozwala nam mieć wpływ na otaczający nas świat.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji bohaterów. Doprowadziliśmy m.in. do uwolnienia Muhammada Bekzhanowa z Uzbekistanu, który był jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie, wycofania zarzutów kryminalnych wobec Máximy Acuñii, rolniczki z Peru, czy też uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził w więzieniu w USA ponad 40 lat.

– Maraton Pisania Listów pokazuje, że działając razem i solidarnie sprzeciwiając się naruszeniom praw człowieka możemy osiągnąć sukces. Coraz większe zainteresowanie Maratonem utwierdza nas w przekonaniu, że ludzie chcą pomagać – powiedziała Draginja Nadaždin.

Lista tegorocznych bohaterów Maratonu:

Xulhaz Mannan – obrońca praw człowieka – Bangladesz

Xulhaz Mannan był z kolegą w swoim mieszkaniu, gdy mężczyzna wdarł się do środka i brutalnie zamordował ich maczetą. Xulhaz był założycielem jedynego bangladeskiego magazynu LGBTIQ, odważnego przedsięwzięcia w kraju, w którym związki między osobami tej samej płci są nielegalne. Pomimo wystarczających dowodów, w tym nagrania z monitoringu i zeznań naocznych świadków, rok po dokonaniu tego szokującego przestępstwa, sprawcom nadal nie postawiono zarzutów.

Ni Yulan – obrończyni praw człowieka – Chiny

Ni Yulan, była prawniczka, od lat jest prześladowana za obronę praw lokatorów. Pomogła wielu osobom wyrzuconym z domów w wyniku realizacji lukratywnych projektów budowlanych. W odpowiedzi władze ją nękały, inwigilowały, aresztowały i wielokrotnie eksmitowały. Raz została pobita tak mocno, że teraz musi używać wózka inwalidzkiego. Ni Yulan nadal pomaga ludziom bronić swoich praw. Czas, żebyśmy stanęli w jej obronie.

Mahadine – obrońca praw człowieka – Czad

Tadjadine Mahamat Babouri, powszechnie znany jako Mahadine, jest cyberaktywistą, ma siedmioro dzieci. We wrześniu 2016 roku opublikował na Facebooku filmy krytykujące rząd Czadu. Kilka dni później porwano go z ulicy, a następnie przez wiele tygodni był bity i skuty łańcuchami. Grozi mu dożywocie, jest poważnie chory na gruźlicę, którą zaraził się w więzieniu. Pilnie potrzebuje opieki medycznej. Odważne wypowiadanie swoich opinii nie powinno doprowadzić do utraty wolności.

Hanan Badr el-Din – Obrończyni praw człowieka – EGIPT 

W lipcu 2013 roku, kiedy zaginął mąż Hanan Badr el-Din, jej życie całkowicie się zmieniło.  Nieustępliwe poszukiwania zaginionego męża spowodowały, że poznała inne osoby, których bliscy zostali zatrzymani przez egipskie siły bezpieczeństwa. Publiczne ujawnianie zaginięcia setek osób w Egipcie oraz szukanie informacji o mężu doprowadziły do tego, że Hanan została aresztowana na podstawie fałszywych zarzutów i grozi jej teraz 5 lat pozbawienia wolności.

Sakris Kupila – Obrońca praw człowieka – FINLANDIA 

Sakris Kupila nigdy nie utożsamiał się z płcią, która została określona przy jego narodzinach. Dziś 21-letni student medycyny codziennie musi znosić upokorzenie, ponieważ zgodnie z posiadanymi dokumentami tożsamości jest kobietą. W celu prawnego uzgodnienia płci, wymaga się od danej osoby diagnozy „zaburzeń psychicznych”, a następnie zabiegu sterylizacji. Sakris sprzeciwia się takiemu poniżającemu traktowaniu. Pomimo gróźb i powszechnej wrogości domaga się zmian w prawie.

MILPAH Ruch Niepodległości Rdzennej Ludności – Obrońcy praw człowieka – HONDURAS   

Dla ludzi z Lency, czyli grupy rdzennej ludności zamieszkującej na terenie Hondurasu, ziemia jest ich życiem. Jednak projekt budowy hydroelektrowni, górnictwo i inne interesy mogą tę ziemię zniszczyć. Ruch Niepodległości Rdzennej Ludności Lenca z La Paz jest na pierwszej linii frontu walki z niszczycielskimi projektami. Ruch ten stawia czoła oszczerczym kampaniom, jego członkom grozi się śmiercią i przemocą tylko dlatego, że chronią swoje środowisko. Osoby odpowiedzialne za ataki prawie nigdy nie są pociągane do odpowiedzialności.

Farid i Issa – Obrońcy praw człowieka – Izrael/Okupowane Terytoria Palestyńskie

Farid al-Atrash i Issa Amro podejmują działania przeciwko izraelskim osiedlom, które zaczęły powstawać w 1967 roku na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy i w świetle prawa międzynarodowego są nielegalne. Są aktywistami, którzy nie stosują przemocy i dzielnie znoszą nieustanne ataki ze strony żołnierzy oraz mieszkańców. W lutym 2016 roku Issa i Farid uczestniczyli w pokojowym marszu przeciwko izraelskim osiedlom i izraelskiej okupacji. W rezultacie aktywistom postawiono absurdalne zarzuty, by uniemożliwić im dalszą działalność na rzecz praw człowieka.

Shackelia Jackson – Obrończyni praw człowieka – Jamajka

Shackelia Jackson nie zamierza się poddać. Kiedy jej brat, Nakiea, został zastrzelony przez policję, Shackelia postanowiła podjąć nierówną walkę z niewydolnym wymiarem sprawiedliwości i odważnie domagać się sprawiedliwości za popełnione morderstwo. Stała się głosem dziesiątek rodzin, których najbliżsi zginęli w podobny sposób. Policja odpowiedziała nalotami i nękaniem jej społeczności. Jednak Shackelia nie zamilknie.

Clovis Razafimalala – Obrońca praw człowieka – MADAGASKAR

Clovis Razafimalala za wszelką cenę stara się chronić las deszczowy na Madagaskarze. Drzewa różane są cenne, a zagraża im skorumpowana sieć przemytników, którzy je sprzedają. Nielegalny handel osiągnął wartość miliarda dolarów. Odwaga Clovisa i działania w celu ochrony rzadkich drzew o rubinowym kolorze sprowadziły na niego niechcianą uwagę. Został skazany na podstawie fałszywych zarzutów i w każdej chwili może trafić do więzienia.

Taner i „10 ze Stambułu” – Obrońcy praw człowieka – TURCJA

11 osób, które poświęciło swoje życie obronie praw dziennikarzy, aktywistów i innych osób wyrażających poglądy odmienne niż rząd Turcji, znalazło się w niebezpieczeństwie. Wśród nich są Taner Kılıç i Idil Eser z Amnesty International. Przeciwko nim toczy się śledztwo o przestępstwa terrorystyczne – jest to absurdalna próba stłumienia ich działań na rzecz praw człowieka.

Dołącz do Maratonu na stronie maraton.amnesty.org.pl>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Wolność dla Nasrin z Iranu!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Weź udział w wydarzeniu centralnym Maratonu Pisania Listów 10 grudnia w Warszawie!

15005