Amnesty z kampanią Broń pod kontrolą w Kostrzynie n. Odrą i w Katowicach – Amnesty International

Amnesty z kampanią Broń pod kontrolą w Kostrzynie n. Odrą i w Katowicach

Amnesty International przyjeżdża ze swoją letnią akcją na kolejne festiwale. Jednocześnie działaczy organizacji będzie można zobaczyć na Przystanku Woodstock (2-4 sierpnia) i na Off Festival (3-5 sierpnia). Na obu festiwalach Amnesty International będzie promować akcję Broń pod Kontrolą.

27 lipca zakończyła się w Nowym Jorku Konferencja ONZ, na której miano ustalić treść Traktatu o Handlu Bronią. Traktat ma przyczynić się do powstrzymania transferu broni w miejsca, gdzie broń ta mogłaby być wykorzystana do popełniania poważnych naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, tak jak obecnie ma to miejsce w Syrii. Niestety, pomimo poparcia tekstu Traktatu przez większość państw, Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone odroczyły jego uchwalenie. Kolejna szansa na ustalenie ostatecznego tekstu Traktatu pojawi się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w październiku 2012 r.

– Traktat o Handlu Bronią ma szansę ograniczyć liczbę ofiar niekontrolowanego handlu bronią – mówi Elena Zacharenko, koordynatorka kampanii Broń pod Kontrolą w Amnesty International. – Walczymy o efektywny traktat już od wielu lat, dlatego teraz, gdy jego uchwalenie jest tak blisko, nadal zbieramy podpisy za jego przyjęciem. Każdy gość festiwalu będzie miał okazję poprzeć Traktat i przy okazji pomóc osobom, których prawa zostały złamane w Syrii, na Sri Lance i w Kolumbii. We wszystkich tych krajach niekontrolowany handel bronią przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka – dodaje Elena Zacharenko.

W apelu do władz Syrii będzie można wziąć w obronę cywilów, którzy cierpią z powodu bezwzględnych represji władz Syrii i toczącego się konfliktu zbrojnego. W sprawie konfliktu na Sri Lance apel o powołanie organu, który zbada zbrodnie popełnione podczas niedawno zakończonego krwawego konfliktu, skierowany będzie do Sekretarza Generalnego ONZ. Petycja w sprawie Kolumbii weźmie w obronę Pokojową Społeczność San José de Apartadó, by władze tego kraju zapewniły jej członkom bezpieczeństwo podczas toczącego się w tym kraju konfliktu między siłami rządowymi a organizacjami zbrojnymi.

Działacze i działaczki organizacji na czas festiwalu przygotowali również specjalną akcję z wykorzystaniem laserowych znaczników i rzutników oraz wystawę fotografii z całego świata – od Jemenu, przez Brazylię, po Grecję – poświęconych nadużyciom praw człowieka z wykorzystaniem broni. Na znak zaangażowania w akcję chętni dostaną też banany, handel tymi owocami jest w świetle prawa międzynarodowego paradoksalnie bardziej uregulowany niż handel bronią. Na Przystanku Woodstock nie zabraknie też największej atrakcji letniej akcji – busa Amnesty specjalnie ozdobionego kreacjami kampanii Broń pod Kontrolą.

Wsparcie techniczne na letniej akcji Amnesty International zapewnia Plus. Dzięki temu każdy gość festiwalu Przystanek Woodstock będzie mógł podpisać petycję elektronicznie – na przenośnych komputerach z dostępem do Internetu.

Do tej pory Amnesty International odwiedziła ze swoją akcją: Life Festival w Oświęcimiu, Open-er Festival w Gdynii, Seven Festival Music & More w Węgorzewie i Impact Festival w Warszawie. Po Przystanku Woodstock i Off Festival ostatnim miejscem akcji będzie Ostróda Reggae Festival.

Więcej o kampanii Broń pod Kontrolą można się dowiedzieć na stronie amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

2037