Amnesty z przesłaniem wolności na Pol’and’Rock Festival

Ostatniego dnia 24. Pol’and’Rock Festival odbyła się szczególna akcja angażująca festiwalową publiczność. Podczas wieczornego koncertu Alpha Blondy pod Dużą Sceną rozwinięta została kilkudziesięciometrowa flaga z napisem FREEDOM.

Akcję zainicjowała polska sekcja Amnesty International, by zwrócić uwagę na stopniowe ograniczanie wolności słowa i prawa do pokojowego protestu w Polsce.

Pol’and’Rock Festival 2018, Kostrzyn nad Odrą, 5 sierpnia 2018. Copyright Stanisław Wadas.

Akcja na Pol’and’Rock to nie przypadek. Festiwal od lat kojarzony jest jako święto wolności, które gromadzi tysiące osób.

„Dla każdego z nas wolność znaczy coś innego, ale znaczy równie wiele. To właśnie chcieliśmy zamanifestować” – powiedziała Draginja Nadaždin, dyrektorka stowarzyszenia Amnesty International w Polsce.

O przypadkach naruszeń prawa do pokojowego demonstrowania swoich poglądów w Polsce Amnesty International pisze w tegorocznym raporcie Moc Ulicy.

„W raporcie mówimy między innymi o osobach, które spotkały szczególne represje, zatrzymania, zarzuty karne, inwigilacja. Niestety z naszych obserwacji wynika, że nie są to odosobnione przypadki. Dla przykładu, w ubiegłym roku do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście trafiły 632 sprawy przeciwko uczestnikom zgromadzeń za naruszenie prawa o zgromadzeniach. Według danych z roku 2016, do tego sądu nie trafiła żadna z takich spraw” – podkreśliła Draginja Nadaždin.

„Dlatego tym ważniejsze, byśmy byli razem. Działając razem mamy moc by zmieniać świat” – dodała.

Stań w obronie wolności! Podpisz petycję wzywającą do zagwarantowania przynależnych nam praw!

Zdjęcie w nagłówku. Pol’and’Rock Festival 2018, Kostrzyn nad Odrą, 5 sierpnia 2018. Copyright Igor Kohutnicki.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
20 zł miesięcznie
Pomagaj organizować akcje i kampanie
30 zł miesięcznie
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
50 zł miesięcznie

Działaj teraz!

Prawo musi chronić osoby LGBTI przed przemocą!

Powiązane tematy

18175