Apartheid i homofobia – dwie zbrodnie przeciw ludzkości. – Amnesty International

Apartheid i homofobia – dwie zbrodnie przeciw ludzkości.

Jest to sprawa zwykłej sprawiedliwości. Walczyliśmy z apartheidem w Południowej Afryce, wspierani przez ludzi z całego świata, ponieważ czarnoskórzy byli obwiniani i cierpieli za coś, z czym nie umieliśmy nic zrobić – naszą skórę. To samo odnosi się do orientacji seksualnej. Jest nam ona dana. Nie mógłbym walczyć przeciw dyskryminacji apartheidu i też nie walczyłbym przeciw dyskryminacji, którą homoseksualiści znoszą, nawet w naszych kościołach i grupach wiary. Jestem dumny, że w Południowej Afryce, gdy zdobyliśmy szansę stworzenia naszej własnej konstytucji, prawa człowieka dotyczące wszystkich zostały zapisane w naszym prawie. Mam nadzieję, że pewnego dnia tak samo będzie na całym świecie, i że wszyscy będą mieli równe prawa.

Dla mnie ta walka jest nieprzerwana. Przeciwstawienie się apartheidowi było kwestią sprawiedliwości. Sprzeciwienie się dyskryminacji było sprawą sprawiedliwości. Przeciwstawienie się dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej jest sprawą sprawiedliwości.

Jest to także sprawa miłości. Każda istota ludzka jest cenna. Wszyscy jesteśmy członkami rodziny Boga. Wszyscy musimy mieć prawo do kochania innych z szacunkiem.

Jednakże lesbijki, homoseksualiści, biseksualiści i transwestyci są prześladowani na całym świecie. Traktujemy ich jak pariasów  i wypychamy z naszych społeczności. Sprawiamy, że wątpią w to, że również są dziećmi Bożymi, a to jest szczytem bluźnierstwa. Obwiniamy ich za to, kim są. Kościół twierdzi, że okazywanie miłości w związkach heteroseksualnych oznacza kontakt fizyczny, dotykanie, obejmowanie się, całowanie i kontakt płciowy – to nasza miłość sprawia, że dorastamy stając się boscy i pełni współczucia. Skoro jest tak z heteroseksualistami, jaki mamy choćby najmniejszy powód do tego, by twierdzić, że nie dotyczy to homoseksualistów-   

W swojej nowej książce Amnesty International opisuje historie ludzi z całego świata, którzy chcieliby po prostu okazywać sobie miłość jako wyraz codziennego życia, tak jak inni na całym świecie. Przykładem jest Poliyana Mangwiro, która była czołowym członkiem Gejów i Lesbijek Zimbabwe, mimo protestów Robery’ego Mugabe’a, który twierdził, że homoseksualizm jest „wbrew afrykańskim tradycjom”. Działacz Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), Simon Nkoli, który po spędzeniu czterech lat w więzieniu w czasach apartheidu, był w dalszym ciągu na czele walki o prawa homoseksualistów w nowej Afryce Południowej. To są oznaki walki o sprawiedliwość.

Lecz głosy nienawiści, strachu i prześladowania są również mocne i żenująco często wspierane przez przywódców wiary. Od Egiptu po Iran, Nigerii po Indie, Birmy po Jamajkę homoseksualiści, lesbijki i transwestyci są nękani, więzieni, bici i zmuszani do ucieczki z ich społeczności. Niektóre stany nawet karzą homoseksualizm śmiercią. Kościół nie sprzeciwia się tym chorym niesprawiedliwościom wystarczająco głośno, podczas gdy niektórzy chrześcijanie zachęcają do takich prześladowań.

Nienawiść i uprzedzenie są siłami destrukcyjnymi. One niszczą ludzkie istnienia, społeczności i całe społeczeństwa – niszczą też od wewnątrz samego nienawidzącego. Czytanie słów pełnych homofobii, cytowanych w książce Amnesty, jest przerażające i zatrważające. Książka ta ukazuje, iż w każdym z nas jest ziarno, potencjał, który może przerodzić się w uprzedzenie, nienawiść i zniszczenie. Jednak uprzedzenie jest ponurym pustkowiem. Kochająca i wyrozumiała ludzkość jest podtrzymywana sprawiedliwością.

Rodzic, który wychowuje swoje dziecko na rasistę niszczy i jego, i społeczność, w której żyje, i nasze nadzieje na lepszy świat. Rodzic ucząc swoje dziecko, że istnieje tylko jedna orientacja seksualna oraz, że wszystko inne jest złe, zaprzecza naszemu i ich własnemu człowieczeństwu. Nie możemy nienawiścią odpowiadać na nienawiść. Możemy jedynie odpowiedzieć na nią miłością, zrozumieniem oraz wiarą i zobowiązaniem się do sprawiedliwości. Oto w jaki sposób zbudujemy świat zrozumienia, współczucia i równości: prawdziwy świat w kolorach tęczy.

[Ta wersja Słowa Wstępnego Arcybiskupa Desmonda Tutu do artykułu pt. „Sex, miłość i homofobia”, opublikowanego dziś przez Amnesty International UK, najpierw ukazała się w „The Times” 1 lipca 2004 r.]

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

4775