Apel do ONZ w sprawie handlu bronią

Amnesty International już od wielu lat działa na rzecz wprowadzenia Traktatu o Handlu Bronią, który powstrzymałby dostarczanie broni w miejsca, gdzie broń ta może być użyta do łamania praw człowieka. W ciągu ostatnich miesięcy, w trakcie kampanii “Broń pod Kontrolą”, Amnesty International razem z innymi organizacjami zebrała ponad 570 000 podpisów pod petycją do ONZ w tej sprawie. W Polsce petycję podpisało ponad 6 tysięcy osób, które odpowiedziały na apel w Internecie i podczas happeningów organizowanych w różnych miastach. Petycja zostanie wręczona 3 lipca Sekretarzowi Generalnemu ONZ – Ban Ki-Moonowi.
Międzynarodowa grupa twórców, m.in. Keira Knightley, Yoko Ono, Scarlett Johansson, Coldplay, Tim Roth, Annie Lennox, Kevin Spacey, Gael Garcia Bernal, Vivienne Westwood, połączyła siły, by domagać się od władz podjęcia natychmiastowych działań w celu naprawienia międzynarodowych regulacji handlu bronią.
W liście podpisanym przez ponad 30 artystów napisano między innymi: -Jako osoby wspierające Amnesty International i Oxfam wzywamy rządy do działania i dostarczenia solidnego, efektywnego traktatu, który chronić będzie ludzkie życie. Traktatu kończącego niepotrzebne ofiary i cierpienia, które dzieją się codziennie na skutek przemocy i konfliktów. Decyzje podjęte w tym traktacie są naprawdę sprawą życia i śmierci.
W Polsce Amnesty International będzie kontynuować kampanię na największych letnich festiwalach muzycznych. Już 4 lipca działacze i działaczki organizacji będą obecni na Open-er Festival w Gdyni. Każdy kto weźmie udział w akcji będzie mógł pomóc w powstrzymaniu naruszeń praw człowieka w Syrii, na Sri Lance i w Kolumbii. W krajach tych transfer broni odpowiedzialny jest za podsycanie konfliktów i zbrodnie. Petycje dostępne są na stronie kampanii: amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola.
Wsparcie techniczne na akcji letniej Amnesty International zapewnia Plus. Dzięki temu każdy gość festiwalu będzie mógł podpisać petycję elektronicznie na przenośnych komputerach z dostępem do Internetu.
Działacze Amnesty International przygotowali wiele atrakcji dla gości festiwalu, w tym specjalną akcję wykorzystującą znaczniki laserowe i przenośne rzutniki. Efekty akcji będzie można zobaczyć na materiale nakręconym po akcji.
Po co nam Traktat o Handlu Bronią
Według szacunkowych danych co roku 550 000 osób ponosi śmierć w wyniku użycia broni. To 1500 zabitych dziennie, czyli ponad jedna osoba na minutę. Broń jest często używana, aby zabijać, torturować, ranić, represjonować, wypędzać ludzi z ich domów, by popełniać zbrodnie wojenne i inne poważne naruszenia praw człowieka. Trafia ona w niewłaściwe ręce, bo handel nią jest słabo kontrolowany. “Obecnie istnieje mniej ogólnoświatowych mechanizmów kontroli sprzedaży amunicji i broni niż bananów i butelkowanej wody. To niedorzeczna sytuacja” – możemy przeczytać w liście podpisanym przez artystów.
Do końca 2010 r. na całym świecie było 43,3 mln osób, które zostały wysiedlone ze swoich domów na skutek konfliktów zbrojnych. Każdego roku produkuje się 12 miliardów pocisków. 75% broni na świecie wytwarza się w 6 państwach: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Niemczech i Chinach. Większość ofiar konfliktów zbrojnych to cywile. Broń nie służy tylko do zabijania. Miliony ludzi są stale zastraszani groźbą jej użycia. Broń używana jest do popełniana tysięcy nadużyć praw człowieka każdego roku.
-Co roku produkuje się średnio dwie kule na każdego człowieka na ziemi. Przy tak niewielu międzynarodowych regulacjach handlu bronią, nikt tak naprawdę nie wie, gdzie wszystkie te pociski trafią – lub czyje życie zrujnują-, piszą artyści w liście do ONZ.
Pełna na treść listu z podpisami artystów.