Arabia Saudyjska: egzekucje kolejnych trzech obcokrajowców. – Amnesty International

Arabia Saudyjska: egzekucje kolejnych trzech obcokrajowców.

Dwóch obywateli Sri Lanki i obywatel Indii zostali ścięci w mieście Jeddah. Oskarżono ich o zabójstwo kobiety podczas napadu z bronią w ręku na jej dom, w listopadzie 2005 roku. Wyroki śmierci zapadły w czerwcu 2007 roku.
Obywatelka Sri Lanki Haleema Nissa Cader, będąca matką małych dzieci, jej mąż Muhammad Naushad Barmil, obywatel Indii oraz Srilańczyk K M S Bandaranaike zostali skazani na podstawie -zeznań- uzyskanych pod przymusem w trakcie policyjnego przesłuchania.
Podczas pobytu w więzieniu oraz w trakcie wszystkich etapów postępowania zatrzymani nie mieli zapewnionego dostępu do prawnika. W 2009 roku wyrok został podtrzymany przez Sąd Kasacyjny (Court of Cassation) w Makkah i zaakceptowany przez Najwyższą Radę Sądowniczą (Supreme Judicial Council).
Amnesty International wielokrotnie podejmowała działania w tej sprawie.
Ostatnim obcokrajowcem poddanym egzekucji w Arabii Saudyjskiej był Munir Ahmed Hussein Shah, obywatel Bangladeszu, ścięty 7 sierpnia za gwałt i morderstwo.
Przed tą egzekucją wyrok śmierci wykonano 2 sierpnia w Jeddah, gdzie zabity został Nigeryjczyk Qorbi bin Musa Adam, skazany za morderstwo.
Według danych Amnesty International prawie połowa z wszystkich zarejestrowanych egzekucji wykonana została na obcokrajowcach, głównie pracownikach migracyjnych z krajów rozwijających się.
Co najmniej 158 osób, w tym 76 obcokrajowców zostało straconych przez władze Arabii Saudyjskiej w 2007 roku. W 2008 roku wykonano 102 egzekucje, z czego prawie 40 na obywatelach innych państw. Od początku 2009 roku wyroki śmierci wykonano na kolejnych 61 osobach, w tym 18 obcokrajowcach.
Amnesty International alarmuje, że w celach śmierci przebywa obecnie co najmniej 137 osób, w tym 106 obywateli innych państw. Jednak prawdziwe liczby mogą być znacznie wyższe.
Oskarżeni, szczególnie ubodzy pracownicy migracyjni z krajów rozwijających się Afryki i Azji, często nie mają zapewnionego obrońcy i nie rozumieją postępowania sądowego prowadzonego w języku arabskim.
Oni jak i wielu obywateli Arabii Saudyjskiej, na których wykonywana jest kara śmierci nie mają dostępu do wpływowych osób takich jak przedstawiciele rządu lub przywódcy klanów, ani do pieniędzy – czynników niezbędnych do ułaskawienia w sprawach o morderstwo.
W Arabii Saudyjskiej kara śmierci orzekana jest w przypadku wielu rodzajów przestępstw. Procedury sądowe znacznie odbiegają od międzynarodowych standardów sprawiedliwego sądownictwa.
Oskarżeni bardzo rzadko mają zapewnionego reprezentującego ich prawnika i w wielu przypadkach nie są informowani o postępach w toczonych przeciwko nim procesach.
Mogą także zostać skazani jedynie na podstawie zeznań uzyskanych pod przymusem i na skutek oszustw.
Tłumaczenie: Gabriela Cichowicz

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2919