Arabia Saudyjska: egzekucje kolejnych trzech obcokrajowców.

Dwóch obywateli Sri Lanki i obywatel Indii zostali ścięci w mieście Jeddah. Oskarżono ich o zabójstwo kobiety podczas napadu z bronią w ręku na jej dom, w listopadzie 2005 roku. Wyroki śmierci zapadły w czerwcu 2007 roku.
Obywatelka Sri Lanki Haleema Nissa Cader, będąca matką małych dzieci, jej mąż Muhammad Naushad Barmil, obywatel Indii oraz Srilańczyk K M S Bandaranaike zostali skazani na podstawie -zeznań- uzyskanych pod przymusem w trakcie policyjnego przesłuchania.
Podczas pobytu w więzieniu oraz w trakcie wszystkich etapów postępowania zatrzymani nie mieli zapewnionego dostępu do prawnika. W 2009 roku wyrok został podtrzymany przez Sąd Kasacyjny (Court of Cassation) w Makkah i zaakceptowany przez Najwyższą Radę Sądowniczą (Supreme Judicial Council).
Amnesty International wielokrotnie podejmowała działania w tej sprawie.
Ostatnim obcokrajowcem poddanym egzekucji w Arabii Saudyjskiej był Munir Ahmed Hussein Shah, obywatel Bangladeszu, ścięty 7 sierpnia za gwałt i morderstwo.
Przed tą egzekucją wyrok śmierci wykonano 2 sierpnia w Jeddah, gdzie zabity został Nigeryjczyk Qorbi bin Musa Adam, skazany za morderstwo.
Według danych Amnesty International prawie połowa z wszystkich zarejestrowanych egzekucji wykonana została na obcokrajowcach, głównie pracownikach migracyjnych z krajów rozwijających się.
Co najmniej 158 osób, w tym 76 obcokrajowców zostało straconych przez władze Arabii Saudyjskiej w 2007 roku. W 2008 roku wykonano 102 egzekucje, z czego prawie 40 na obywatelach innych państw. Od początku 2009 roku wyroki śmierci wykonano na kolejnych 61 osobach, w tym 18 obcokrajowcach.
Amnesty International alarmuje, że w celach śmierci przebywa obecnie co najmniej 137 osób, w tym 106 obywateli innych państw. Jednak prawdziwe liczby mogą być znacznie wyższe.
Oskarżeni, szczególnie ubodzy pracownicy migracyjni z krajów rozwijających się Afryki i Azji, często nie mają zapewnionego obrońcy i nie rozumieją postępowania sądowego prowadzonego w języku arabskim.
Oni jak i wielu obywateli Arabii Saudyjskiej, na których wykonywana jest kara śmierci nie mają dostępu do wpływowych osób takich jak przedstawiciele rządu lub przywódcy klanów, ani do pieniędzy – czynników niezbędnych do ułaskawienia w sprawach o morderstwo.
W Arabii Saudyjskiej kara śmierci orzekana jest w przypadku wielu rodzajów przestępstw. Procedury sądowe znacznie odbiegają od międzynarodowych standardów sprawiedliwego sądownictwa.
Oskarżeni bardzo rzadko mają zapewnionego reprezentującego ich prawnika i w wielu przypadkach nie są informowani o postępach w toczonych przeciwko nim procesach.
Mogą także zostać skazani jedynie na podstawie zeznań uzyskanych pod przymusem i na skutek oszustw.
Tłumaczenie: Gabriela Cichowicz