Argentyna: historyczny krok w stronę dekryminalizacji aborcji – Amnesty International

Argentyna: historyczny krok w stronę dekryminalizacji aborcji

Izba niższa argentyńskiego parlamentu przyjęła ustawę dekryminalizującą aborcję. To historyczny krok w walce o prawa kobiet i przeciwko zinstytucjonalizowanej przemocy wobec kobiet w Argentynie i w regionie.

Cieszymy się z tego pierwszego kroku w stronę dekryminalizacji aborcji. Nowe prawo wreszcie przerwie zamknięty krąg, w którym tkwiły kobiety: musiały ryzykować swoje życie i zdrowie, a jednocześnie groziło im więzienie za przerwanie ciąży. Uznawanie aborcji za przestępstwo jest niezgodne w prawem międzynarodowym

– powiedziała Mariela Belski, dyrektorka Amnesty International Argentyna.

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem aborcja jest dostępna w Argentynie tylko, jeśli życie lub zdrowie kobiety jest zagrożone lub jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu. Nowe prawo przewiduje całkowitą dekryminalizację i możliwość przerwania ciąży bez względu na powód do 14 tygodnia ciąży.

“Dzisiaj Argentyna jest bliżej poszanowania praw człowieka kobiet i dziewcząt. To kamień milowy dla całego kontynentu, na którym restrykcyjne prawo aborcyjne na przestrzeni lat doprowadziło do śmierci i cierpienia milionów kobiet” – przypomniała Erika Guevara Rosas, dyrektorka Amnesty International ds. Ameryk.

Ustawa przyjęta dziś przez izbę niższą parlamentu teraz będzie procedowana przez Senat. Amnesty wzywa Senatorów i Senatorki do głosowania za poszanowaniem praw kobiet i zgodnie ze zobowiązaniami w tym zakresie zapisanymi w konstytucji oraz w prawie międzynarodowym.

Zdjęcie: Protest argentyńskich kobiet przeciwko przemocy wobec kobiet, 3 czerwca 2017. Copyright Demian Marchi / Amnistía Internacional Argentina.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

Powiązany temat

Dlaczego musimy być #jakJustyna i wspierać się w aborcjach

17155