Armenia musi chronić wszystkie formy wolności wypowiedzi – Amnesty International

Armenia musi chronić wszystkie formy wolności wypowiedzi

Władze Armenii muszą szanować wolność wypowiedzi, prawo zgromadzeń i przeciwdziałać dyskryminacji - podkreśla Amnesty International w opublikowanym dzisiaj raporcie.

– Możliwość korzystania z prawa do wolności wypowiedzi – nawet jeśli wyrażane poglądy mogą wydawać się kontrowersyjne – a także gromadzenia się i pokojowego demonstrowania są niezbędne dla ochrony praw człowieka i funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego – powiedziała Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International Polska.

Raport Armenia: Brak miejsca na różnorodność ujawnia nękanie i zastraszanie działaczy społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarzy, którzy kwestionują oficjalny punkt widzenia państwa na konflikt z Azerbejdżanem o Górski Karabach lub przedstawiają nadużycia w armii, która ze względu na konflikt wciąż uznawana jest za filar narodu.

Ze względu na krajowe i międzynarodowe zobowiązania władze Armenii musi zagwarantować, że działacze będą mogli wykonywać pracę bez zakłóceń, przeszkód, dyskryminacji i lęku przed odwetem.

– Stoi to w sprzeczności z rzeczywistością. Ormiańscy urzędnicy zezwalają na przemoc wobec osób z odmiennymi poglądami. Ofiary ataków pozostawiane są często bez odpowiedniej ochrony, a popełniane wobec nich przestępstwa nie są karane, co zniechęca do działania inne osoby – powiedziała Aleksandra Zielińska.

– W konsekwencji sami dziennikarze i obrońcy praw człowieka cenzorują często swoje wypowiedzi w spornych kwestiach, co dodatkowo wpływa na kurczenie się przestrzeni umożliwiającej wymianę opinii.

Raport ujawnia także dyskryminację i ataki na osoby LGBT oraz okazywaną przez władze niechęć wobec obowiązku ich ochrony.
Dokumentuje przypadki dyskryminacji i możliwe przestępstwa popełnienie z nienawiści do osób LGBT w Armenii, a także przypadki prześladowań i ataków, w tym na obrońców praw człowieka, aktywistów i dziennikarzy.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Armenia/Azerbejdżan: Konflikt o Górski Karabach przyczyną wieloletniego cierpienia osób starszych – nowe raporty 

Powiązany temat

Konkurs filmów o prawach człowieka i debata “Obcy w swoim domu. Palestyńczycy a Izrael” – Amnesty na festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity

Powiązany temat

Izrael/OTP: Rośnie liczba bezprawnych zabójstw i innych przestępstw. Apartheid Izraela wobec Palestyńczyków musi się skończyć

1755