Asia Bibi jest już bezpieczna, ale Pakistan musi nadal uchylić prawo o bluźnierstwie – Amnesty International

Asia Bibi jest już bezpieczna, ale Pakistan musi nadal uchylić prawo o bluźnierstwie

W odpowiedzi na doniesienia, że Asia Bibi, pakistańska chrześcijanka, która uniknęła w zeszłym roku kary śmierci, opuściła Pakistan i przybyła do Kanady, Omar Waraich, Zastępca Dyrektora Amnesty International ds. Azji Południowej, powiedział:

“Jeśli ta informacja jest prawdziwa, to wielka ulga, że Asi Bibi i jej rodzina są bezpieczni. Asi nigdy nie powinna zostać pozbawiona wolności, to po pierwsze, a co dopiero stanąć w obliczu kary śmierci. To, że nawet po uniewinnieniu, wciąż musiała znosić ciągłe groźby pozbawienia jej życia, tylko pogłębia niesprawiedliwość. Ta sprawa ilustruje zagrożenie jakie niesie ze sobą pakistańskie prawo o bluźnierstwie i jak pilna jest potrzeba jego uchylenia”.

Tło
Asia Bibi jest rolniczka wyznania chrześcijańskiego, która została skazana za bluźnierstwo w 2010 r. Po trwającej osiem lat gehennie, pakistański Sąd Najwyższy uniewinnił ją od zarzutów i zwolnił z więzienia w październiku 2018r. Pakistański rząd zażądał wtedy, by Sąd Najwyższy rozważył „ponowny wniosek” w jej sprawie. 29 stycznia 2019 Sąd najwyższy odrzuciła „ponowny wniosek” i podtrzymał uniewinnienie. Po rozstrzygnięciach Sądu Najwyższego, Asia Bibi otrzymywała groźby pozbawienia jej życia ze strony ekstremistów w Pakistanie.

Pakistańskie prawo o bluźnierstwie jest szerokie, niejasne i represyjne. Jest w nieproporcjonalny sposób nakierowane na mniejszości religijne i wykorzystywane do preparowania fałszywych oskarżeń dla celów prywatnych wendet.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Pakistan: przepisy dotyczące bluźnierstwa mogą prowadzić do nadużyć

Powiązany temat

Kara śmierci: pozytywne i negatywne zmiany w pierwszym półroczu 2015 roku

26342