A man sits outside his destroyed building after airstrikes on the Eastern Ukraine town of Chuguiv on February 24, 2022. Photo by ARIS MESSINIS/AFP via Getty Images)

Ataki wojska rosyjskiego podczas inwazji na Ukrainę mogą stanowić zbrodnie wojenne

Badania Amnesty International potwierdzają łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego. Rosyjskie ataki mogą stanowić zbrodnie wojenne. Rosyjskie twierdzenia o użyciu precyzyjnej broni kierowanej są jawnie fałszywe.

Inwazja Rosji na Ukrainę charakteryzuje się masowymi atakami na obszary cywilne i uderzeniami w obiekty chronione takie, jak szpitale stwierdziła dziś Amnesty International po udokumentowaniu trzech incydentów, które zabiły co najmniej sześciu cywilów i raniły co najmniej 12 kolejnych. Nieprecyzyjne ataki naruszają międzynarodowe prawo humanitarne (prawa wojny) i mogą stanowić zbrodnie wojenne.

“Rosyjskie wojsko wykazało rażące lekceważenie dla życia cywilów, używając pocisków balistycznych i innej broni wybuchowej o szerokim działaniu obszarowym na gęsto zaludnionych obszarach. Niektóre z tych ataków mogą być zbrodniami wojennymi. Rosyjski rząd, który fałszywie twierdzi, że używa tylko broni precyzyjnie naprowadzanej, powinien wziąć odpowiedzialność za te czyny” – powiedziała Agnes Callamard, Sekretarz Generalny Amnesty International.

“Rosyjskie wojska powinny natychmiast zaprzestać nieprecyzyjnych ataków z pogwałceniem praw wojny. Kontynuacja użycia pocisków balistycznych i innej nieprecyzyjnej broni wybuchowej powodującej śmierć i obrażenia ludności cywilnej jest niewybaczalna”.

Nieprecyzyjne ataki

Laboratorium Amnesty International przeanalizowało dowody cyfrowe – w tym zdjęcia, filmy i zdjęcia satelitarne – trzech ataków przeprowadzonych w początkowych godzinach rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Ataki miały miejsce w miejscowościach Wuhłedar, Charków i Uman.

W najbardziej śmiercionośnej ofensywie udokumentowanej przez Amnesty International, która miała miejsce około godziny 10.30 czasu lokalnego, pocisk balistyczny uderzył w pobliżu budynku szpitala w miejscowości Wuhłedar , w obwodzie donieckim, we wschodniej Ukrainie, zabijając czterech cywilów i raniąc dziesięciu innych. Według lokalnego źródła, z którym rozmawiali badacze Amnesty International, zginęły dwie kobiety i dwóch mężczyzn, a wśród rannych było sześciu pracowników ochrony zdrowia. Analizując zdjęcia złomu broni związanego z tym incydentem, badacz Amnesty International ustalił, że w ataku użyto pocisku balistycznego 9M79 Toczka. Broń ta jest wyjątkowo nieprecyzyjna, regularnie chybia cel o min. pół kilometra i nigdy nie powinna być używana na terenach zaludnionych.

Kolejny z ataków, przeprowadzony około godziny 8 rano czasu lokalnego w obwodzie charkowskim, w północno-wschodniej Ukrainie. Prawdopodobnym celem była pobliska baza lotnicza w Czuchujewie ale zamiast tego rosyjska broń uderzyła w blok mieszkalny, powodując rozległe zniszczenia i pożar, prawdopodobnie zabijając co najmniej jednego mężczyznę i raniąc co najmniej dwie kobiety. Duży krater w ziemi pomiędzy budynkami mieszkalnymi wskazuje na to, że broń była najprawdopodobniej pojedynczym, dużym pociskiem lub rakietą.

W innym ataku, do którego doszło o 7 rano 24 lutego w miejscowości Uman w obwodzie czerkaskim, jeden mężczyzna zginął prawdopodobnie w wyniku uderzenia, które uszkodziło także pobliską restaurację.

Zgromadzenie Ogólne ONZ musi odbyć nadzwyczajne posiedzenie

Przeprowadzona przez Amnesty International weryfikacja stosowania nieprecyzyjnych ataków przez siły rosyjskie podczas operacji wojskowych w Ukrainie dostarcza niezbitych dowodów na łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ma spotkać się jeszcze dzisiaj, aby omówić sytuację, a Rosja najprawdopodobniej zawetuje każdą rezolucję zaproponowaną przez inne państwa członkowskie. Dlatego Amnesty International wzywa do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

“Jeśli Rada Bezpieczeństwa jest sparaliżowana przez weto, to całe zgromadzenie powinno przyspieszyć działania” – powiedziała Agnes Callamard.

“Wzywamy Zgromadzenie Ogólne ONZ do zebrania się na sesji nadzwyczajnej i przyjęcia rezolucji potępiającej bezprawny atak Rosji i wzywającej do zaprzestania wszelkich działań naruszających prawo humanitarne i praw człowieka. Stawką jest życie, bezpieczeństwo i dobrobyt milionów cywilów”.


Zdjęcie w nagłówku: A man sits outside his destroyed building after airstrikes on the Eastern Ukraine town of Chuguiv on February 24, 2022. Photo by ARIS MESSINIS/AFP via Getty Images)