Autonomia Palestyńska: stop nadużywaniu siły przez policję – Amnesty International

Autonomia Palestyńska: stop nadużywaniu siły przez policję

Policja i siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej na okupowanym Zachodnim Brzegu muszą zaprzestać nadużywania niepotrzebnej i nadmiernej siły przeciwko demonstrantom oraz rozliczyć osoby odpowiedzialne za przypadki naruszeń praw człowieka - podkreśla Amnesty International.

Opublikowany dzisiaj briefing opisuje powtarzające się przypadki niesprowokowanych i bezprawnych ataków na pokojowe demonstracje. Oskarża także władze AP o doprowadzenie do bezkarności za te ataki.

– Standardy nadzorowania demonstracji na Zachodnim Brzegu wciąż spadają dramatycznie poniżej tych, które określane są przez prawo międzynarodowe – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

Podczas wypadków z 30 czerwca i 1 lipca zeszłego roku policja i siły bezpieczeństwa, niekiedy w cywilnym ubraniu, brutalnie zaatakowały pokojowych demonstrantów, którzy protestowali przeciwko spotkaniu w Ramallah Palestyńskiego Prezydenta Mahmouda Abbasa i ministra izraelskiego rządu. Co najmniej pięć protestujących osób wymagało leczenia w szpitalu. Przemoc wywołała powszechne oburzenie, w wyniku którego Prezydent Abbas ogłosił wyznaczenie niezależnej komisji śledczej w celu zbadania zachowania policji i służb specjalnych. Minister Spraw Wewnętrznych także powołał oddzielne i niezależne śledztwo.

Ponad rok po tych wydarzeniach AP wciąż nie opublikowała pełnego raportu z niezależnego śledztwa, chociaż ujawniła podsumowanie ustaleń, z którego wynika, że policja i siły bezpieczeństwa użyły przeciwko dziennikarzom i protestującym, którzy nie stanowili zagrożenia, “niepotrzebnej”, “nieuzasadnionej” i “nieproporcjonalnej” siły i działały poza prawem. Wewnętrzne śledztwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych doszło ponoć do podobnych wniosków, choć także ten raport nie został opublikowany.

23-letnia kobieta, która trafiła do szpitala po ataku, powiedziała Amnesty International:
– Zostałam zaatakowana przez oficera policji w cywilnym stroju. Złapał mnie, zadrapał moją rękę paznokciami i kopnął mnie w nogi… Wtedy zostałam zaatakowana przez funkcjonariusza w uniformie, który bił mnie pałką po głowie, co sprawiło, że upadłam na ziemię.

– Pomimo ustaleń niezależnej komisji śledczej AP nie oskarżyła żadnego policjanta ani funkcjonariusza służb porządkowych o bezprawne działania w Ramallah 30 czerwca i 1 lipca zeszłego roku –  powiedziała Draginja Nadaždin.

Policja i siły bezpieczeństwa AP podejrzane są także o brutalne zaatakowanie pokojowych demonstrantów z czterech różnych wydarzeń z lipca i sierpnia 2013 roku. Niektóre ataki, wymierzone i próbujące zastraszyć demonstrujące kobiety i opisujących wydarzenie dziennikarzy, przeprowadzone były przez funkcjonariuszy w cywilu.

W ostatnich miesiącach siły bezpieczeństwa zamieszane były również w spowodowanie śmierci dwóch Palestyńczyków. 8 maja Khaleda Kawazbeh zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach podczas policyjnej interwencji w czasie protestu.

– Autonomia Palestyńska musi pilnie ogłosić zakończenie tego cyklu nadużyć policji i sił bezpieczeństwa oraz bezkarności, która go wspiera – powiedziała Draginja Nadaždin. – AP musi zapewnić, że funkcjonariusze policji i inni członkowie służb bezpieczeństwa, którzy popełnili niedozwolone czyny przeciwko protestującym, odpowiedzą z oskarżenia karnego. Muszą upewnić się także, że wszystkie służby porządkowe są odpowiednio wyszkolone i przestrzegają prawa podczas nadzorowania protestów.

Amnesty International wzywa także UE, USA i inne rządy, które finansują szkolenia policji i służb bezpieczeństwa w AP, by domagały się przestrzegania międzynarodowych standardów i praw człowieka.

– Międzynarodowi darczyńcy muszą wyjaśnić przywódcom AP, że nie będą tolerować stałego naruszania praw przez policję i siły bezpieczeństwa AP, a ich przyszła pomoc uzależniona jest od zapewnienia przez przywódców AP pełnej odpowiedzialności – powiedziała Draginja Nadaždin.
Pełna treść briefingu >>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

1732