“Azerbejdżańskie sądy po raz kolejny udowodniły, że w Azerbejdżanie nie istnieją rządy prawa, kiedy w grę wchodzą interesy polityczne,” powiedział John Dalhuisen, Wicedyrektor Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.
Jabbar Savalan został uwięziony 4 maja br. na dwa i pół roku po tym, jak na portalu społecznościowym Facebook wzywał do protestów przeciwko rządowi. Został skazany za zarzuty związane z posiadaniem narkotyków, które według Amnesty International zostały sfabrykowane.
Wyrok skazujący Jabbara Savalana został zatwierdzony, pomimo że wyniki badań krwi wykazały, że nie używał on narkotyków. Nie wzięto również pod uwagę jego wiarygodnych zapewnień, że 0.74g marihuany, które według policji przy nim znaleziono, zostało mu podrzucone przez policjantów na posterunku w Sumgaicie.
Po dzisiejszej decyzji Sądu Najwyższego o utrzymaniu werdyktu w sprawie Jabbara Savalana, Asabali Mustafajew, jeden z jego prawników, powiedział Amnesty International:
“Mimo wszystko mieliśmy nikłą nadzieję, że Sąd Najwyższy może wymierzyć sprawiedliwość, ale jego decyzja nie była dla nas zaskoczeniem. Obecnie nie mamy innego wyboru, jak przedstawić sprawę Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka i zrobimy to tak szybko, jak to możliwe.”
Jabbar jest obecnie jednym z 17 więźniów sumienia więzionych w Azerbejdżanie po tym, jak władze nałożyły restrykcje na pokojowe protesty w marcu i kwietniu 2011 roku. Amnesty International podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów posługuje się jego przypadkiem do skupienia międzynarodowej uwagi na naruszeniach praw człowieka w Azerbejdżanie.
Między 3 a 17 grudnia tego roku, setki tysięcy ludzi na całym świecie podejmą działanie w sprawie Jabbara Savalana w ramach dorocznego Maratonu Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International. Ludzie w ponad siedemdziesięciu krajach będą pisać listy, podpisywać petycje, wysyłać SMS-y i podejmować akcje w Internecie, aby domagać się poszanowania jego praw.
“W zeszłym miesiącu Azerbejdżan został wybrany do Rady Bezpieczeństwa ONZ, a przyszłym roku będzie gościł konkurs piosenki Eurowizji, oglądany co roku przez około 125 milionów ludzi. Jako że międzynarodowa uwaga skupia się obecnie na Azerbejdżanie, nadszedł wreszcie czas, by rząd zaczął poważnie traktować swoje międzynarodowe zobowiązania w zakresie praw człowieka” powiedział Dalhuisen.
Władze muszą natychmiast zwolnić Jabbara Savalana i szesnastu pozostałych więźniów sumienia przebywających obecnie w więzieniach Azerbejdżanu.