Bahrajn: 23 działaczy opozycji uwolnionych – Amnesty International

Bahrajn: 23 działaczy opozycji uwolnionych

Amnesty International z zadowoleniem przyjęła informację o uwolnieniu w Bahrajnie 23 działaczy opozycji. Jednocześnie ponowiła apel o przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w sprawie podejrzenia, że niektórzy z nich byli w areszcie torturowani.

Tych 23 mężczyzn znajdowało się wśród 250 więźniów zwolnionych w środę nad ranem z rozkazu głowy państwa, króla Hamada bin Isa al-Khalifa, najprawdopodobniej w odpowiedzi na żądania demonstrantów domagających się reformy politycznej w kraju.

Mężczyźni zostali oskarżeni na podstawie zarzutów związanych z kwestią bezpieczeństwa, którym zaprzeczyli, a za które groziła im kara śmierci.

– Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o uwolnieniu tych działaczy opozycji, ale nadal wzywamy władze Bahrajnu do przeprowadzenia kompleksowego, niezależnego śledztwa na podstawie zarzutów, że niektórzy z nich byli torturowani w areszcie i postawienie winnych tortur przed wymiarem sprawiedliwości – powiedział Malcolm Smart, Dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

23 działaczy opozycji zostało aresztowanych na przestrzeni sierpnia i września ubiegłego roku w czasie przygotowań do wyborów parlamentarnych, które zostały przeprowadzone w październiku 2010 roku.

Mężczyźni zostali oskarżeni o utworzenie nielegalnej organizacji mającej na celu obalenie rządu i rozwiązanie konstytucji, zachęcanie ludzi do -przewrotu i zmiany systemu politycznego w kraju-, zbieranie funduszy i planowanie ataków terrorystycznych oraz innych wykroczeń według prawa antyterrorystycznego uchwalonego w Bahrajnie w 2006 roku.

Według Mohammeda al-Tajer, prawnika grupy, nie jest jeszcze jasne, czy mężczyźni zwolnieni na mocy ułaskawienia królewskiego zostali oczyszczeni z zarzutów czy też sprawa przeciwko nim może być później podniesiona ponownie.
Zarzuty wobec dwóch innych działaczy, którzy zostali oskarżeni wraz z tą 23 osobową grupą, ale zaocznie, gdyż mieszkają w Londynie – Hassaina Meshaima-, sekretarza generalny nielegalnego ugrupowania opozycyjnego al-Haq i Sa-eeda al-Shehabi, sekretarza generalny Bahrain Freedom Islamic Movement zostały wycofane na mocy ułaskawienia wydanego przez króla.

Spraw tych 23 mężczyzn została opisany w raporcie Amnesty International Crackdown in Bahrain: human rights at the crossroads, który został opublikowany w lutym br., w którym została opisana pogarszająca się sytuacja praw człowieka w Bahrajnie.

Zamieszki w Bahrajnie rozpoczęły się “Dniem Wściekłości” (“Day of Rage”), zorganizowanym 14 lutego za pośrednictwem Facebooka i Twittera i najprawdopodobniej zainspirowanym protestami w Egipcie i Tunezji.

W ostatnim tygodniu co najmniej siedem osób zostało zabitych a setki zostało rannych w wyniku użycia przez siły bezpieczeństwa nadmiernej siły wobec demonstrantów.

W ubiegłym tygodniu Amnesty International potępiła taktykę ciężkiej ręki użytej przez siły bezpieczeństwa Bahrajnu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

2434