BanBus – autobus do świata bez broni kasetowej i min przeciwpiechotnych – Amnesty International

BanBus – autobus do świata bez broni kasetowej i min przeciwpiechotnych

Branisłav Kapetanović był saperem w trakcie i po zakończeniu ostatniej wojny na Bałkanach; oczyszczał tereny Kursumliji, Kraljeva, Sjenicy i Nisu z niewybuchów broni kasetowej. W czasie pełnienia obowiązków, jeden z rozbrajanych przez niego ładunków eksplodował. Branko obudził się w szpitalu. Stracił wzrok, który w niewielkim tylko stopniu odzyskał do dziś, częściowo słuch, obie nogi i ręce.

W 1996 roku czternastoletni Afgańczyk Firoz Ali Alizada szedł razem z kolegą do szkoły tą samą drogą, którą wybierał każdego innego dnia. Jak zawsze poszli skrótem. Tym razem jednak nadepnął na zakopaną w piachu minę przeciwpiechotną. -Widziałem krwawiącego kolegę i sam krwawiłem. To nie było rzeczywiste. Na szesnaście godzin zapadłem w śpiączkę, a kiedy się obudziłem zdałem sobie sprawę z tego, że nie mam nóg. Całe moje życie zmieniło się w ułamku sekundy. Straciłem dotychczasowe marzenia.-

Firoz cieszy się, że już 156 krajów ratyfikowało Konwencję zakazującą min przeciwpiechotnych. -To oznacza, że rynek, a co za tym idzie handel i produkcja, zostały znacznie ograniczone. To wielki sukces, że z każdym rokiem coraz więcej krajów ratyfikowało konwencję-. Mimo bardzo poważnych obrażeń współpracuje z wieloma organizacjami broniącymi praw osób niepełnosprawnych, w tym ofiar wszelkich niewybuchów.

Do Warszawy zawitał Ban Bus – mały autobus wiozący aktywistów apelujących do kolejnych państw o przystąpienie do międzynarodowych konwencji zakazujących używania, produkowania i składowania min przeciwpiechotnych i broni kasetowej. Na jego pokładzie spotkali się w Warszawie Branko i Firoz. Stałymi pasażerami w czasie dwumiesięcznej podróży są australijski reporter John Rodstet i norweska dziennikarka Mette Elisaussen, wieloletni działacze koalicji przeciwko broni kasetowej i minom przeciwpiechotnym. Podróż autobusu rozpoczęła się 1 października na Bałkanach i potrwa do 3 grudnia. Zakończy się w Oslo, gdzie właśnie 3 grudnia podpisana zostanie Konwencja zakazująca broni kasetowej i gdzie ponad dziesięć lat temu przyjęto Konwencję o zakazie min przeciwpiechotnych. Misją Ban Busa jest dotarcie do jak największej liczby ludzi i wyjaśnić zagrożenie, jakie miny przeciwpiechotne i broń kasetowa stanowią dla cywilów oraz wywarcie presji na rządach państw, by podpisały, a w dalszej kolejności ratyfikowały Konwencję zakazującą broni kasetowej.

Broń kasetowa i miny przeciwpiechotne nie wybierają ofiar. Im jest wszystko jedno czy zabiją lub okaleczą dziecko czy żołnierza, wroga czy przyjaciela, winnego czy niewinnego. Miny leżą zagrzebane w ziemi i czekają aż ktoś na nie nadepnie. Amunicja kasetowa to pociski zawierające w sobie wiele małych ładunków. Łuska pełniąca funkcję magazynka otwiera się w powietrzu wyrzucając niewielkich rozmiarów bomby, które spadają na ziemię. Ich pole rażenia wynosić może nawet 30 tysięcy m2.

W rozmowie z Amnesty International Branisław Kapetanović powiedział, że -ludzie z Polski powinni podjąć decyzję: stop broni zabijającej cywilów. Z punktu widzenia ludności cywilnej broń kasetowa jest jednym z najstraszniejszych rodzajów broni. Organizacje pozarządowe powinny skierować uwagę opinii społecznej na ten problem.-

W prace nad treścią Konwencji zakazującej broni kasetowej zaangażowani byli jedni z jej największych producentów – Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Rządy tych krajów zapowiedziały podpisanie w Oslo, a następnie ratyfikowanie tego dokumentu.

Wystarczy choć przez chwilę zastanowić się nad historiami Branko i Firoza, żeby zapytać czy i mój kraj ratyfikuje kiedyś oba traktaty, ten o minach przeciwpiechotnych i ten o broni kasetowej-
(Załoga BanBusa przyjechała na zaproszenie polskich organizacji pozarządowych: Polskiego Czerwonego Krzyża, Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka)
Monika Deptuła / Grzegorz Rychlik

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie

3322