Bangladesz: Amnesty International żąda niezależnego śledztwa – Amnesty International

Bangladesz: Amnesty International żąda niezależnego śledztwa

AI Index: ASA 13/016/2002/s
News Service No: 196/02
-Śledztwo powinno być natychmiastowe, uczciwe i przeprowadzone przez niezależny organ- – oświadczyła Amnesty International.

Tło wydarzeń

Prawie 2 tygodnie po rozpoczęciu w dniu 17 X wojskowej -Operacji Czyste Serce- przeciwko zbrodniom, rząd Bangladeszu potwierdził śmierć 12 osób w aresztach wojskowych i obiecał przeprowadzić dochodzenie.

Żołnierze prowadzący obławy w całym kraju zatrzymali prawie 3500 osób i odzyskali ponad 500 sztuk broni. Władze Bangladeszu oświadczyły, że armia została rozmieszczona tak, aby pomagać przy przywracaniu prawa i porządku w związku z rozszerzaniem się fali przestępstw po przejęciu władzy przez rząd premiera Beguma Khaleda Zia w październiku zeszłego roku.

Wśród zatrzymanych znajdują się członkowie różnych partii politycznych, w tym Nacjonalistycznej Partii Bangladeszu i głównej partii opozycji – Ligi Awami (Ligi Ludowej). Przetrzymywani są m.in. dwaj byli ministrowie i główni liderzy Ligi, Saber Hossain Chowdhury i Sheikh Fazul Karim Selim. Amnesty International podkreśla swoje zaniepokojenie z powodu ich zatrzymania.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5155