Białoruś: Nowa fala zatrzymań z okazji Dnia Niepodległości – Amnesty International

Białoruś: Nowa fala zatrzymań z okazji Dnia Niepodległości

23 marca zatrzymano w centrum Mińska co najmniej 50 osób biorących udział w nielegalnej demonstracji. Z okazji 85. rocznicy utworzenia Republiki Białorusi protestowali przeciwko rządowi Aleksandra Łukaszenki.

-To godne ubolewania wydarzenie po raz kolejny zwraca uwagę na fakt, iż rząd prezydenta Łukaszenki jest skupiony na ignorowaniu praw człowieka i fundamentalnych wolności mieszkańców Białorusi-, stwierdziła Amnesty International.

-Jest to również przykład zawziętej nietolerancji decydentów politycznych, jaka nie cechuje żadnego obywatela o poglądach opozycyjnych.-

Wśród zatrzymanych byli liderzy i działacze partii politycznych, organizacji młodzieżowych i pozarządowych, w tym członek rozwiązanego parlamentu Paweł Znawiec, wiceprzewodniczący Białoruskiego Frontu Ludowego Wiaczesław Siwczyk oraz Paweł Seweriniec, znaczący działacz młodzieżowy.

Mimo iż większość zatrzymanych jeszcze w niedzielę zwolniono, czternastu z nich spędziło noc w posępnej izbie zatrzymań Okriestina w Mińsku.

Dziś sąd dystryktu lenińskiego wydał pierwszą falę wyroków więzienia na uczestników demonstracji. Siedmiu z nich skazano na okres od 5 do 15 dni pozbawienia wolności. Co najmniej dwudziestu innych miało otrzymać oficjalne ostrzeżenia i kary grzywny. Istnieje obawa, iż w najbliższych dniach mogą pojawić się kolejne wyroki.

-Za karygodny należy uznać fakt, iż rząd Aleksandra Łukaszenki, mimo wielokrotnego stawiania pod pręgierzem przez społeczność międzynarodową, skazuje coraz więcej osób na kary pozbawienia wolności-, oświadczyła AI.

Niecałe dwa tygodnie temu były wiceminister spraw zagranicznych Andriej Sannikow, działacze praw człowieka Ludmiła Grijaznowa i Dmitrij Bondarenko z Karty-97 oraz przedsiębiorca Leonid Małahow zostali aresztowani i skazani na 15 dni więzienia za zorganizowanie innej masowej demonstracji, która odbyła się 12 marca w Mińsku.

Amnesty International uważa każdego, kto jest obecnie więziony za pokojowy udział we wczorajszej akcji protestacyjnej, a także w demonstracji z 12 marca, za więźniów sumienia i wzywa do ich natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5054