Białoruś: Masowe aresztowania podczas pokojowego zgromadzenia naruszyły prawa protestujących i sprowokowały przemoc – Amnesty International

Białoruś: Masowe aresztowania podczas pokojowego zgromadzenia naruszyły prawa protestujących i sprowokowały przemoc

W reakcji na aresztowania z wieczoru 14 lipca, ponad 200 protestujących w stolicy Białorusi Mińsku i innych miastach w kraju, Aisha Jung, starsza koordynatorka kampanii Amnesty International w Białorusi powiedziała:

„Ludzie, którzy zgromadzili się w celu potępienia usunięcia konkurencyjnych kandydatów na prezydenta z listy wyborczej mieli pełne prawo do wyjścia na ulicę. Pokojowy protest jest podstawowym sposobem na korzystanie z wolności słowa i zgromadzeń”.

„Protestujący twierdzą, że głównym powodem do usunięcia konkurentów politycznych Aleksandra Łukaszenki z kampanii jest jego chęć do bezproblemowego zdobycia szóstej z rzędu kadencji prezydenckiej”.

„Przedwczoraj policja starała się rozproszyć pokojowe zgromadzenie używając nadmiernej i niepotrzebnej siły i w wielu przypadkach korzystając z funkcjonariuszy w cywilnych ubraniach. Sprowokowało to agresywną odpowiedź ze strony protestujących, którzy starali się uchronić innych przed aresztowaniem i pobiciem, co dodatkowo eskalowało napięcie. Jednak według naocznych świadków i szeroko dostępnych nagrań video, zgromadzenia te były w większości pokojowe, a sporą część zatrzymanych stanowili pokojowi demonstranci”.

„Białoruskie władze muszą przestrzegać praw człowieka i nie mogą rozpraszać zgromadzeń i karać ludzi za stawanie w obronie swoich praw i przekonań politycznych. Każdy kto został zatrzymany wyłącznie za pokojowe protesty w Mińsku czy innych miastach jest więźniem sumienia i musi zostać natychmiastowo i bezwarunkowo zwolniony”.

Tło

14 lipca co najmniej 220 aktywistów zostało zatrzymanych w Mińsku i innych białoruskich miastach, gdy protestowali przeciwko ogłoszeniu przez Centralną Komisję Wyborczą informacji, że dwóch głównych konkurentów w walce o fotel prezydenta w zbliżających się sierpniowych wyborach zostało wykluczonych z możliwości kandydowania na podstawie szeroko kwestionowanych powodów technicznych.

Według obserwatorów, funkcjonariusze obierali za cel zwłaszcza dziennikarzy. Odnotowano wiele przypadków niepotrzebnego nadużycia władzy – specjalna jednostka uderzeniowa oraz policjanci w cywilnych ubraniach bili i kopali protestujących używając pięści i pałek. Niektórzy z zatrzymanych w Mińsku byli zmuszani do klęczenia w pojazdach policyjnych.

W końcu maja popularny kandydat Siergiej Cichanowski został aresztowany, prawdopodobnie w celu uniemożliwienia mu startowania w wyborach. Później wszczęto śledztwo przeciwko niemu oraz Wiktarowi Babaryce, innemu potencjalnemu kandydatowi, jak również przeciw tuzinowi powiązanych z nimi osób, którzy również zostali aresztowani.


Zdjęcie w nagłówku: Protestujący aresztowany przez policjantów w cywilnych ubraniach. Mińsk, 14 lipca 2020. Copyright: TUT.by
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

74312