– To jest przerażająco jasne, że ci trzej aktywiście zostali skazani na podstawie zmyślonych zarzutów, gdyż ośmielili się skrytykować wybory, w trakcie których doszło do wielu nieprawidłowości – powiedziała Nicola Duckworth z Amnesty International.
– Ci ludzie to więźniowie sumienia, którzy zostali uwięzieni za pokojowe korzystanie z prawa do wyrażania swoich poglądów i muszą zostać bezwarunkowo zwolnieni w trybie natychmiastowym.
Mikita Likhawid (20) został skazany na 3 lata i 6 miesięcy więzienia w kolonii karnej na podstawie zarzutów o “masowe zamieszki” za pokojowy udział w demonstracjach opozycji w grudniu ubiegłego roku. Wyrok został wydany tuż po tym, jak 24 marca zostali skazani za “chuligaństwo” aktywiści Zmicer Daszkiewicz and Edward Lobau.
Mikita Likhawid był wśród demonstrantów, którzy zostali pobici przez policję w czasie zamieszek do jakich doszło po kontrowersyjnych wyborach z dnia 19 grudnia, które mimo zarzutów o fałszerstwo po raz czwarty wygrał prezydent Aleksander Łukaszenka.
Likhawid, który jest studentem prawa, był początkowo przetrzymywany za przestępstwa administracyjne, ale potem postawiono mu oskarżenie o działalność przestępczą, mimo że policjant, który wypełniał jego nakaz aresztowania przyznał w sądzie, że nie widział Likhawida w czasie protestów.
Znany działacz Zmicer Daszkiewicz, lider ugrupowania Młody Front i członek stowarzyszony Młodego Frontu Edward Lobau zostali skazani w ubiegłym tygodniu na odpowiednio dwa i cztery lata więzienia w karnej kolonii za napastowanie przechodniów w dzień poprzedzający wybory.
Inny działacz Młodego Frontu powiedział Amnesty International, że w rzeczywistości to grupa została zaatakowana. Zeznał, że czterech mężczyzn spytało ich najpierw o drogę, a potem uderzyło Zmicera Daszkiewicza i Edwarda Lobau.
Policja nadjechała w ciągu kilku minut w minibusie sił specjalnych i bez stawiania pytań zatrzymała trzech aktywistów i dwóch mężczyzn, którzy ich zaatakowali.
Zmicer Daszkiewicz i Edward Lobau zostali skazani na podstawie zeznań mężczyzn, którzy ich zaatakowali.
– Wygląda na to, że Zmicer Daszkiewicz i Edward Lobau, jako znani aktywiści, zostali zatrzymani w celu uniemożliwienia im wzięcia udziału w demonstracjach, które miały miejsce 19 grudnia – powiedziała Nicola Duckworth.
Ostatnie wyroki podniosły całkowitą liczbę więźniów sumienia przetrzymywanych w wyniku powyborczej nagonki w więzieniu lub areszcie domowym do 15 osób.
Tło wydarzeń
W następstwie wyborów na Białorusi z dnia 19 grudnia, ponad 20 000 osób zebrało się w centrum stolicy Mińsku, aby zaprotestować przeciwko nieprawidłowościom do jakich doszło w czasie wyborów i okazać wsparcie dla opozycyjny kandydatów.
Siedmiu z dziewięciu opozycyjnych kandydatów na prezydenta zostało zatrzymanych w podczas nalotów milicji wraz z ponad 500 pokojowymi demonstrantami, z których wielu zostało pobitych przez milicjantów.
Procesy osób zatrzymanych w związku z demonstracjami wciąż trwają.
25 marca dziesiątki aktywistów politycznych i związkowców oraz dziennikarzy zostały zatrzymane w celu uniemożliwienia im udziały w obchodach Dnia Wolności, rocznicy utworzenia Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 roku.
Według obserwatorów 70 osób zostało zatrzymanych w związku z wydarzeniem – 52 w Mińsku i 18 w innych rejonach.