Bieg ku wolności rosyjskiego aktywizmu – Amnesty International

Bieg ku wolności rosyjskiego aktywizmu

Wolontariusze z warszawskiej grupy lokalnej Amnesty International przeprowadzą otwarty, 4-kilometrowy bieg towarzyski w ramach kampanii Wolność w Rosji. Bieg odbędzie się w ramach Tygodnia solidarności na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Aktywistów będzie można spotkać w sobotę 11 października 2014 roku między 10.00 a 15.00 naprzeciwko ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie, skąd punktualnie w południe ruszą wszyscy entuzjaści biegania.<br /> <br />

W Rosji organizacje finansowane z zagranicznych funduszy muszą być rejestrowane jako “organizacje pełniące funkcje zagranicznych agentów”. Muszą być także wyraźnie opisane w ten sposób we wszystkich materiałach publicznych, jeśli władze uznają, że angażują się one w “działalność polityczną”, która nie jest jasno sprecyzowana nawet w ustawie dotyczącej “zagranicznych agentów”. W praktyce oznacza to, że miano “zagranicznego agenta” dotyczy też m.in. działalności na rzecz praw człowieka.
W marcu i kwietniu 2013 roku prokuratorzy oraz urzędnicy podatkowi przeprowadzili serię niezapowiedzianych “inspekcji” organizacji pozarządowych w całym kraju, w tym biura Amnesty International w Moskwie. Następnie wysłano oficjalne “ostrzeżenia” i pozwy sądowe  skierowane przeciw ich liderom oraz im samym. W efekcie ukarano je wysokimi grzywnami i doprowadzono do zawieszenia działalności lub zamknięcia przynajmniej kilku organizacji.
Amnesty International prowadzi kampanię, której głównym tematem jest problem łamania prawa do wolności słowa, pokojowych zgromadzeń i zrzeszania się w Rosji. Przypadki łamania tych praw mają miejsce pomimo wyraźnych gwarancji wyrażonych w rosyjskiej konstytucji oraz międzynarodowych traktatów praw człowieka, których Rosja jest stroną.
Nie mamy czasu do stracenia – biegiem zmierzamy ku pozytywnym zmianom u naszego wschodniego sąsiada!
“Opłatą startową” jest (zagraniczny) znaczek pocztowy, który należy złożyć przy stoisku Amnesty International bezpośrednio przed biegiem. Na miejscu każdy uzyska informacje na temat kampanii i będzie mógł podpisać petycję, domagając się przestrzegania w Rosji prawa do wolności słowa, zgromadzeń i zrzeszania się.
Plan wydarzenia:
10:00 – otwarcie “biura biegu” – przestrzeń przy ul. Belwederskiej 46/50, naprzeciwko ambasady rosyjskiej.
10:00-11:40 – zapisy na bieg, pobieranie pakietów startowych, składanie znaczków
11:40-11:55 – wspólna rozgrzewka
12:00-12:15 – start
13:00 – koniec biegu
13:05 – wspólne zdjęcie pod ambasadą Rosji
13:15-13:30 – wspólne rozciąganie
15:00 – zamknięcie “biura biegu”
Wydarzenie na FB >>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

1312