Birma: Nowe świadectwa brutalnych represji – Amnesty International

Birma: Nowe świadectwa brutalnych represji

ASA 16/031/2007
Amnesty International (AI) wczoraj otrzymała nowe nagrania audio i video przedstawiające nocne naloty na mieszkania, arbitralne aresztowania i warunki w jakich przebywają zatrzymani podczas pokojowych demonstracji. Przedstawiamy również krótkie oświadczenia dwóch znanych aktywistów, zarejestrowane wkrótce przed ich aresztowaniem w ubiegłym tygodniu. Posłuchaj jak birmańscy mnisi i aktywiści opowiadają o brutalnych represjach wobec anty-rządowych demonstrantów w ich kraju Zobacz krótki film z miasta Mae Sot przy granicy z Tajlandią oraz wywiady ze świadkami wrześniowych wydarzeń w Rangunie (Plik do odczytu przez aplikację RealPlayer; pobierz RealPlayer)
Nagrania z Myanmaru pochodzą z ostatniego tygodnia, kiedy to aresztowano sześć osób, m.in. wspomnianą Mie Mie oraz innych ważnych aktywistów – Htay Kywe i Aung Thu. Wszyscy zatrzymani byli członkami nieformalnej grupy -Generacja 88- zrzeszającej dawnych działaczy studenckich.
-Ostatnie aresztowania zaprzeczają oświadczeniom władz jakoby nikt w ostatnim czasie nie został zatrzymany- – powiedziała Catherine Baber, szefowa Programu AI ds. Azji i Pacyfiku.
-Niektóre z ran zadanych przez policję jest tak rozległych, że trudno stwierdzić skąd wypływa krew. Są to głównie obrażenia głowy- – opowiadał mnich, świadek zajść w pagodzie Shwe Dagon w dniu 26 września.
Materiały, które dotarły do przedstawicieli AI zawierają również świadectwo byłego więźnia reżimu. -Bili mnie i porażali prądem- – mówił w nagraniu Nay Tin Myint, uciekinier z Birmy.
-Świat musi wiedzieć o tym, co dzieje się obecnie w Myanmarze. Jeśli władze tego kraju nie mają nic do ukrycia, dlaczego nie dopuszczają do więźniów przedstawicieli Czerwonego Krzyża– – pyta Baber.
Wizyty Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (ICRC) zostały wstrzymane w styczniu 2006 roku.
-Areszty, potajemne zatrzymania, tortury i inne przypadki złego traktowania to jawne kpiny z obietnic jakie władze Birmy złożyły ONZ po apelu Rady Bezpieczeństwa o wypuszczenie więźniów politycznych. Wspólnota międzynarodowa musi nasilić żądania wobec Myanmaru i kategorycznie zażądać otwarcia aresztów dla międzynarodowych obserwatorów i uwolnienia wszystkich więźniów sumienia- – kontynuuje Catherine Baber.
-Potrzebujemy współczucia i konkretnych działań ze strony całego świata. Staramy się robić wszystko co w naszej mocy, by walczyć o wolność i sprawiedliwość w Birmie. Wzywam społeczność międzynarodową: zróbcie wszystko żeby powstrzymać tę falę okrucieństwa- – apelował Htay Kywe tuż przed swoim zatrzymaniem.
Tłum.: Dominika Michalak

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3743