Blokada Gazy przez Izrael nadal dławi życie codzienne. – Amnesty International

Blokada Gazy przez Izrael nadal dławi życie codzienne.

W opracowaniu Amnesty International pt. Suffocating: The Gaza Strip under Israeli blockade (Zadławienie: Strefa Gazy pod izraelską blokadą), zebrano zeznania osób, które nadal próbują odbudować swoje życie po Operacji -Płynny Ołów-, w której zginęło około 1400 Palestyńczyków, a kolejne tysiące zostało rannych.
-Izrael twierdzi, że blokada Gazy, trwająca od czerwca 2007, stanowi odpowiedź na ataki rakietowe na obiekty wojskowe i cywilne, przeprowadzane z Gazy na południowy Izrael przez palestyńskie grupy zbrojne. -Rzeczywistość wygląda tak, że blokada nie trafia w grupy zbrojne, tylko karze całą populację Gazy poprzez ograniczenie dostępu do pożywienia, środków medycznych, sprzętów potrzebnych w szkołach i materiałów budowlanych- stwierdził Malcolm Smart, Dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
-Blokada sprawia, że nadal odbywa się zbiorowe karanie, które zgodnie z prawem międzynarodowym musi zostać natychmiast przerwane.- Jako siła okupująca, Izrael ma obowiązek wynikający z prawa międzynarodowego do zapewnienia dobrobytu mieszkańcom Gazy, w tym praw do zdrowia, edukacji, pożywienia i odpowiedniego mieszkania. Podczas Operacji -Płynny Ołów- trwającej od 27 grudnia 2008 do 18 stycznia 2009, zginęło 13 Izraelczyków, w tym trzech cywilów we wschodnim Izraelu, gdzie kolejne dziesiątki osób odniosło obrażenia w atakach rakietowych na obiekty wojskowe i cywilne ze strony palestyńskich grup zbrojnych.   
W izraelskich atakach w Gazie uszkodzone lub zniszczone zostały cywilne budynki i infrastruktura, w tym szpitale i szkoły, systemy dostarczania wody i prądu. Tysiące palestyńskich domów zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych. Uszkodzonych zostało również około 280 z 641 szkół w Gazie, a 18 zostało zniszczonych. Ponad połowa populacji Gazy jest w wieku poniżej 18 lat i druzgocący wpływ ma zakłócenie ich edukacji spowodowane uszkodzeniami budynków podczas Operacji -Płynny Ołów- oraz w wyniku trwającego nadal izraelskiego bojkotu. Ofensywa wojskowa oraz blokada dotknęły także w poważnym stopniu szpitale. Ciężarówki z pomocą medyczną dostarczone przez Światową Organizację Zdrowia wielokrotnie były zawracane z granicy, bez uzasadnień ze strony izraelskich urzędników. Władze izraelskie nadal odmawiają prawa do opuszczenia Gazy lub opóźniają jego wydanie, pacjentom z poważnymi chorobami, którzy nie mogą być leczeni w Gazie – -od czasu zamknięcia przejść prowadzących do i z Gazy, pacjenci byli zmuszeni do ubiegania się o pozwolenia, ale wnioski o nie są często odrzucane.-
W dniu 1 listopada 2009, Samir al-Nadim, ojciec trójki dzieci, zmarł po tym jak przez 22 dni opóźniano wydanie mu pozwolenia na opuszczenie Gazy w celu przejścia operacji serca. Amnesty International rozmawiała z kilkoma rodzinami, których domy zostały zniszczone podczas operacji wojsk Izraela, a które w rok po tamtych wydarzeniach nadal żyją w tymczasowych kwaterach.
W trakcie zeszłorocznego konfliktu, Mohammed oraz Halima Mslih wraz z czwórką małych dzieci uciekli z domu w wiosce Juhor al-Dik, na południe od Miasta Gaza. Kiedy byli poza domem, został on zburzony przez buldożery izraelskiej armii. -Kiedy wróciliśmy, wszystko było połamane. Ludzie dawali nam jedzenie, bo nie mieliśmy nic,- powiedział Mohammed Mslih. W sześć miesięcy po zawieszeniu broni rodzina ta nadal żyła w lichym nylonowym namiocie i dopiero niedawno była w stanie zbudować sobie prosty, stały dom. Rodzina obawia się jednak, że powtarzające się najazdy armii Izraela mogą doprowadzić do zniszczenia tych niewielu rzeczy, które im jeszcze pozostały. Bezrobocie w Gazie jest ogromne, ponieważ te firmy, które tu pozostały, mają problemy z przetrwaniem z powodu blokady. W grudniu 2009 ONZ podała, że bezrobocie w Gazie wynosi 40 procent.
-Blokada dławi dosłownie każdy aspekt życia mieszkańców Gazy, z których ponad połowę stanowią dzieci. Nie można pozwolić na dalszą, coraz większą izolację i cierpienie ludności Gazy. Izraelski rząd musi, jako siła okupująca, przestrzegać wiążących zobowiązań prawnych i bezzwłocznie znieść blokadę- powiedział Malcolm Smart.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2842