Bohaterowie czy przemytnicy – kilka faktów o Proactiva Open Arms – Amnesty International

Bohaterowie czy przemytnicy – kilka faktów o Proactiva Open Arms

W ciągu ostatniego tygodnia świat obiegła wiadomość o ponad 150 uchodźcach uwięzionych na środku Morza Śródziemnego. Przebywają na statku organizacji Proactiva Open Arms. W mediach i internecie oraz ze strony polityków przekazywane są fałszywe informacje o działalności Open Arms i jej działaczy. Kim są i czym się zajmują? <br />

Jak powstała organizacja Proactiva Open Arms?

W 2015 roku świat obiegło zdjęcie Aylana Kurdiego, syryjskiego chłopca, który utonął podczas próby przepłynięcia Morza Śródziemnego. Jego ciało zostało wyrzucone na turecką plażę.

W tym samym roku swoją działalność rozpoczęła Proactivia Open Arms.

Open Arms to organizacja pozarządowa, non-profit, której misją jest zapewnienie ochrony osobom, które próbują pokonać drogę do Europy przez Morze Śródziemne. Specjalizuje się w operacjach poszukiwawczo – ratowniczych.

Kogo ratuje Open Arms?

Osoby, które znajdują się obecnie na pokładzie statku Open Arms uciekają przed wojną, prześladowaniami i ubóstwem. Mają prawo do zejścia ze statku w najbliższym, bezpiecznym porcie i złożenia wniosku o udzielenie ochrony. Zostały uratowane w dwóch turach 1 i 2 sierpnia na wodach międzynarodowych. W pierwszej turze w odległości 78 mil morskich od Libii a w drugiej w pobliżu maltańskiej strefy poszukiwawczo-ratowniczej. Wielu twierdzi, że doświadczyło ekstremalnych form przemocy podczas zatrzymania w Libii, niektórzy mają oparzenia trzeciego stopnia i rany postrzałowe. Co najmniej jeden mężczyzna twierdzi, że doznał obrażeń podczas ataku na ośrodek detencyjny w Tajurze w Trypolisie, który miał miejsce w zeszłym miesiącu.

Ile osób dotychczas uratowała ta organizacja?

59 706 osób uratowano podczas misji tej organizacji od września 2015 roku do lipca 2019.

32 573 osób uratowano u wybrzeży wyspy Lesbos (wschodnia część Morza Śródziemnego).

27 133 osób uratowano w centralnej części Morza Śródziemnego

Kto pracuje na statkach Open Arms?

W skład załóg statków wchodzą ratownicy, kapitanowie łodzi ratowniczych, lekarze, ratowniczki medyczne, pielęgniarki, kucharze i kucharki oraz pozostały personel.

Możliwe są rotacje pracujących na pokładzie ratowników. Wolontariusze zmieniają się co 15 dni, taki system umożliwia dbanie o ich stan fizyczny oraz emocjonalny. Na lądzie grupa psychologów, specjalizujących się w sytuacjach kryzysowych, wspiera ratowników na wszystkich etapach ich pracy, w tym po zakończeniu misji by zapobiec wystąpieniu zespołu stresu pourazowego. Aż 250 wolontariuszy – ratowników i ratowniczek – brało udział w misjach w ciągu ostatnich dwóch lat.

Spawacze, mechanicy, elektrycy, psycholodzy, osoby przygotowujące kampanie i zajmujące się wsparciem logistycznym i transportem są częścią zespołu Open Arms pracującą na lądzie.

Z czego finansowane są misje?

Organizacja utrzymuje się dzięki indywidualnym dotacjom.

Jak wygląda sytuacja w roku 2019 ?

W ostatnim czasie wzrosła liczba przypadków śmierci i zaginięć w centralnej części Morza Śródziemnego . 843 osoby zmarły na Morzu Śródziemnym od początku 2019 roku. Open Arms postawiła sobie za cel być obecną w miejscach, w których jest najbardziej potrzebna, patrolując morze, by zapobiec każdej potencjalnej utracie życia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

31169