Brazylia: nadużycia siły i bezkarność policji mogą przyćmić sportowe emocje – Amnesty International

Brazylia: nadużycia siły i bezkarność policji mogą przyćmić sportowe emocje

Protestujący nie przestają zapełniać ulic brazylijskich miast, gdzie rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Ryzyko użycia przez policję przemocy w sposób arbitralny i niewspółmierny jest ogromne.<br /> <br />

– Niechlubne statystyki policji, wysyłanie wojska do rozpędzania demonstracji, brak szkoleń i atmosfera bezkarności tworzą niebezpieczną mieszankę, której ofiarami są pokojowi demonstranci – powiedział Atila Roque, dyrektor Amnesty International Brazylia.
– Mistrzostwa Świata to kluczowy test dla brazylijskich władz. Muszą odejść od swoich dotychczasowych praktyk i zapewnić, że siły porządkowe, kontrolujące protestujących podczas turnieju, powstrzymają się od naruszeń praw człowieka – dodał.
Raport Amnesty International Używają strategii strachu: ochrona prawa do zgromadzeń w Brazylii pokazuje nadużycia popełniane przez służby porządku publicznego w ostatnim roku. Katalog zawierza liczne przypadki niewspółmiernego stosowania siły takie jak używanie gazu łzawiącego i gumowych kul przeciwko protestującym oraz arbitralne aresztowania.
Fotograf Sérgio Silva stracił lewe oko od uderzenia gumową kulą podczas demonstracji przeciwko podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej w Sao Paulo 13 czerwca 2013 roku. Silva ma żonę i dwójkę dzieci. Niepełnosprawność bardzo utrudnia mu pracę. Nie doczekał się do tej pory sprawiedliwości, w tym zadośćuczynienia ze strony władz.
Nowa ustawa o walce z terroryzmem, nad którą pracuje obecnie brazylijski parlament, ma wprowadzić bardzo szeroką definicję terroryzmu, obejmującą np. niszczenie mienia i usług. Istnieje poważne ryzyko, że nowe prawo będzie wykorzystywane przeciwko pokojowym demonstrantom.
– Władze muszą publicznie zadeklarować, że nie będą uciekać się do nadmiernego stosowania siły przeciwko demonstrantom, a wszelkie nadużycia zostaną zbadane. W przeciwnym razie policja będzie miała przyzwolenie na popełnianie dalszych naruszeń praw człowieka – zaapelował Atila Roque.
5 czerwca Amnesty International Brazil przekazała 87 tysięcy podpisów pod petycją domagającą się poszanowania prawa do zgromadzeń w Brazylii. Petycja wciąż jest otwarta do podpisu: https://www.aiyellowcard.org/us.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

1400