Brazylia: władze muszą podjąć działania aby uniknąć rzezi – Amnesty International

Index AI: AMR 19/009/2004

-Należy podjąć natychmiastowe działania w celu przywrócenia ładu i porządku w obu społecznościach i tym samym zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej-  oświadczyło Amnesty International.

Gangi Vigário Geral i Parada de Lucas walczą ze sobą od ponad 20 lat. Zeszłej niedzieli grupa uzbrojonych mężczyzn z favela Parada de Lucas zajęła favela Vigário Geral, zmuszając tym samym wiele rodzin podejrzanych o związki z rywalizującym gangiem do opuszczenia swych domostw.

Setki ludzi zostało zmuszonych do porzucenia swych domostw i szukania schronienia w sąsiednich społecznościach, w tym grupa stu osób, które znalazły schronienie w crčche w favela Dique. Wczoraj na ulicach sąsiadujących z crčche
doszło do intensywnej wymiany ognia pomiędzy przemytnikami narkotyków a silnie uzbrojoną grupą policji.

-Wygląda na to, iż mimo swej obecności w okolicy policja Rio de Janeiro nie próbuje odzyskać panowania nad sytuacją w favela Vigário Geral i Parada de Lucas. Do działania nie skłania nawet fakt, iż obecne wydarzenia stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludności cywilnej. Przyczyny nie podejmowania działań przez funkcjonariuszy policji pozostają niejasne- oświadczyło Amnesty International.

Amnesty International wzywa władze do udzielenia zapewnień, iż wszelkie działania w celu opanowania sytuacji i zaprowadzenia ładu i porządku zostaną podjęte mając na względzie poszanowanie praw człowieka i bezpieczeństwo ludności cywilnej.

Tło wydarzeń

Amnesty International od lat obserwuje sytuację w Vigário Geral. W roku 1993 w ataku przeprowadzonym przez policję zginęło 21 niewinnych cywili. Aby uzyskać więcej informacji na temat sytuacji w Rio de Janeiro proszę przeczytać raport: -Rio de Janeiro 2003: Candelária and Vigário Geral 10 years on- AMR 19/015/2003 (-Rio de Janeiro 2003: : Candelária i Vigário Geral po 10 latach-).

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4645