Były więzień Guantanamo w Polsce – Amnesty International

Były więzień Guantanamo w Polsce

Ruhal Ahmed ma obecnie 28 lat, jest obywatelem brytyjskim. Mieszka w Tipton (dzielnica Birmingham). Jego rodzina pochodzi z Bangladeszu. Ukończył tam liceum, potem pracował na poczcie i w fabryce. W 2001 roku wspólnie z dwoma przyjaciółmi pojechał do Pakistanu na wesele. W oczekiwaniu na wesele, wyprawili się do Afganistanu. Wtedy zaczęły się walki między talibami a Sojuszem Północnym i granica między Pakistanem a Afganistanem została zamknięta. Przyjaciele trafili do niewoli Sojuszu Północnego, który następnie oddał ich (według Rhuhala – sprzedał za 35 tysięcy dolarów od osoby) Amerykanom. Byli więzieni najpierw w Kandaharze, a następnie przetransferowani do Guantanamo. Podczas pobytu w Guantanamo Rhuhal był przesłuchiwany ponad sto razy, był bity, trzymany w izolatce, a także zmuszany do długotrwałego słuchania bardzo głośnej muzyki. Ruhal Ahmed został oskarżony o wzięcie udziału w wiecu Osamy bin Ladena. Aby wydostać się z Guantanamo, podpisał, że się do tego przyznaje. Oskarżenie to nie było zgodne z prawdą, gdyż Rhuhal przebywał wtedy w Birmingham.
Historia -trójki z Tipton- jest tematem filmu Michael Winterbottoma -Droga do Guantanamo- z 2006 roku, dystrybuowanego również w Polsce.
Po swoim zwolnieniu, Rhuhal Ahmed zaangażował się w kampanię na rzecz zerwania z łamaniem praw człowieka w wojnie z terroryzmem. Był gościem sekcji Amnesty International w wielu krajach. Jego wizyta w Polsce łączy się z rozpoczęciem polskiego etapu kampanii -Stop torturom w wojnie z terroryzmem-. Amnesty International będzie wzywać w niej władze do przedstawienia wyników śledztwa nt. domniemanego istnienia w Polsce tajnego więzienia CIA, które toczy się od marca 2008 roku.
Rhuhal Ahmed spotka się z zainteresowanymi 2 kwietnia (czwartek) w Warszawie (Centrum Zielna – Zielna 37) o 18.00 oraz weźmie udział w happeningu 4 kwietnia (sobota) o 12.00 pod Kancelarią Premiera. Będzie również dostępny dla dziennikarzy. Zobacz wywiad z Ruhalem Zdjęcia do pobrania:

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3173