Byli funkcjonariusze włoskiego wywiadu skazani w sprawie Abu Omara – Amnesty International

Byli funkcjonariusze włoskiego wywiadu skazani w sprawie Abu Omara

Sąd Apelacyjny w Mediolanie wydał wyrok w sprawie zaangażowania dwóch byłych wysokich urzędników włoskiego wywiadu i trzech agentów w porwanie Egipcjanina Abu Omara.
Abu Omar fot. APGraphicsBank

Dwóch wysokich urzędników zostało skazanych na 10 i 9 lat więzienia, natomiast pozostałym agentom wymierzono karę sześciu lat. Łącznie mają zapłacić odszkodowanie w wysokości 1 miliona Euro Abu Omarowi i 500 000 Euro jego żonie.

Abu Omar mieszkał we Włoszech, kiedy w lutym 2003 roku został porwany z ulicy Mediolanu, a następnie bezprawnie przewieziony przez CIA z Włoch do Egiptu, gdzie przetrzymywano go w tajemnicy i prawdopodobnie torturowano. Jego porwanie we Włoszech stało się początkiem “przymusowego zaginięcia”.

– Tajemnica państwowa nie powinna być wykorzystywana do chronienia rządów, w tym urzędników wywiadu, przed odpowiedzialnością za tak poważne naruszenia praw człowieka – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska. – Jeżeli wniesiona zostanie apelacja, włoskie sądownictwo powinno dać jasno do zrozumienia, że ktokolwiek narusza prawa człowieka – niezależnie od tego czy jest agentem wywiadu, czy nie – nie będzie chroniony przez rząd zasadą tajemnicy państwowej. W przypadku Abu Omara jego porwanie oraz przymusowe zaginięcie było przestępstwem, a nie tajemnicą państwową. Osoby odpowiedzialne powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

1 lutego 2013 r. Sąd Apelacyjny w Mediolanie skazał trzech byłych amerykańskich urzędników Centralnej Agencji Wywiadowczej za porwanie Abu Omara.

Tł. Dawid Szkudlarek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uwolnijmy zaginione i więzione osoby w Xinjiang w Chinach

Powiązane tematy

Powiązany temat

Iran: Społeczność międzynarodowa musi pilnie podjąć odpowiednie kroki w obliczu brutalnego tłumienia demonstracji po śmierci Mahsy Amini

Powiązany temat

Chiny: Opublikowany wreszcie raport ONZ powinien doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu

Powiązany temat

Iran/Turcja: Uciekający z Afganistanu uchodźcy ostrzeliwani i bezprawnie zawracani na granicach

1910