Chińska Republika Ludowa: Chiny rozpoczynają rok 2003 siedmioma egzekucjami – Amnesty International

Chińska Republika Ludowa: Chiny rozpoczynają rok 2003 siedmioma egzekucjami

ASA 17/004/2003
-Niezwykle wysoka liczba egzekucji i sposób, w jakim zasądzana jest w Chinach kara śmierci, wskazuje na budzący grozę brak poszanowania dla ludzkiego życia- – stwierdza Amnesty International.

W Chinach skazuje się więcej ludzi na śmierć w miesiącach poprzedzających obchody chińskiego Nowego Roku przypadającego na początek lutego po to, aby -powstrzymać- przestępstwa. Nie ma żadnych dowodów na to, że kara śmierci kiedykolwiek przestępstwa powstrzymywała.

Amnesty International nieustannie wyraża zaniepokojenie procedurą wymierzania w Chinach kary śmierci – nierzetelnością procesów, tempem w jakim są prowadzone i liczbą przestępstw, za które grozi kara główna.

Organizacja sprzeciwia się wymierzaniu kary śmierci w każdych okolicznościach, bez żadnych wyjątków, uznając, iż jej wykonanie jest pogwałceniem prawa do życia i najdalej posuniętą formą kary okrutnej, nieludzkiej i poniżającej.

Wśród siedmiu osób skazanych na śmierć w dniu 9 stycznia br. był 27-letni Ruan Xuesheng oskarżony o pobicie ze skutkiem śmiertelnym współwięźnia w listopadzie 2001. Według doniesień, obok osób skazanych na śmierć zapadło dziewięć wyroków od czterech do 13 lat więzienia.

W raporcie o stanie przestrzegania praw człowieka wydanym w roku 2002 Amnesty International odnotowuje ponad 4000 wyroków śmierci zasądzonych w Chinach w roku 2001 i wykonanych ponad 2500 egzekucji.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

5108