Chile: “Esmeralda” wyrusza w rejs, a sprawiedliwość czeka… – Amnesty International

Chile: “Esmeralda” wyrusza w rejs, a sprawiedliwość czeka…

Po 30 latach ukrywania tego faktu władze wojskowe przyznały publicznie,
że na pokładzie Esmeraldy miały miejsce zatrzymania, maltretowania i tortury. Bez wątpienia -brak współpracy mającej na celu dostarczenie rzetelnej i wiarygodnej informacji dotyczącej popełnianych czynów, ofiar i odpowiedzialności, nie pozwoliły dotychczas na wyraźny postęp w tej sprawie-.

-Kolejny raz okręt szkoleniowy Esmeralda wyrusza w rejs, a sądownictwo, rząd i wojsko chilijskie wciąż nie dokładają starań, aby usunąć tę -aurę bezkarności okrywającą Esmeraldę

Akt zadośćuczynienia ze strony Sił Zbrojnych Chile powinien przyczynić
się do wsparcia działań aparatu sprawiedliwości. Do tej pory brak informacji o losach ciał księdza Michaela Woodwarda Yriberry, Juana Yantocha, Jaimego Aldoneya i Marcelo Barriosa, podobnie nieznane pozostają osoby odpowiedzialne za pogwałcenia praw człowieka popełnione przez chilijskich wojskowych zarówno na jednostce Esmeralda, jak i na innych statkach oraz obiektach Marynarki Wojennej.

Amnesty International apeluje do władz Chile o efektywne działania
w odniesieniu do poważnych pogwałceń praw człowieka popełnionych w okresie rządów wojskowych na pokładzie Esmeraldy, jak i na innych okrętach oraz obiektach militarnych. Przeprowadzone muszą zostać niezależne śledztwa, które doprowadzą do przekazania w ręce wymiaru sprawiedliwości osób odpowiedzialnych za te pogwałcenia, dbając w ten sposób o zadośćuczynienie moralne,
ale i materialne dla ofiar i ich rodzin.

Amnesty International oczekuje, że rządy krajów, do których zawinie okręt szkoleniowy Esmeralda publicznie podkreślą wagę poznania całej prawdy o poważnych pogwałceniach praw człowieka, które mały miejsce na pokładzie statku i postawienia osób odpowiedzialnych przed obliczem wymiaru sprawiedliwości.

-Nadszedł czas, by statek szkoleniowy Esmeralda mógł zakończyć swój rejs po morzach świata wolny od okrywającej go aury bezkarności-

Amnesty International przypomina o kampanii on-line -Uwalniając Esmeraldę-, gdzie zbierane są głosy poparcia ze strony tysięcy osób z całego świata. Aby przyłączyć się do akcji należy odwiedzić stronę www.amnistia.cl.

Informacje ogólne

Plan rejsu Esmeraldy przedstawia się następująco:

19 marca

Iquique, Chile

29 marca

El Callao, Peru

6 kwietnia

Guayaquil, Ekwador

16 kwietnia

Rodman, Panama

23 kwietnia

Cartagena, Kolumbia

6 maja

Miami, USA

17 maja

Norfolk, USA

26 maja

Boston, USA

11 czerwca

San Juan, Puerto Rico

5 lipca

Salvador, Brazylia

15 lipca

Rio de Janeiro, Brazylia

27 lipca

Buenos Aires, Argentyna

14 sierpnia

Punta Arena, Chile

28 sierpnia

Valparaiso, Chile

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

4463