Chile: Na drodze ku sprawiedliwości – Amnesty International

Chile: Na drodze ku sprawiedliwości

AMR 22/001/2005         

Sędziowie chilijskiego sądu wyższej instancji orzekli, że Augusto Pinochet powinien stanąć przed sądem pod zarzutem łamania praw człowieka. Został oskarżony o dziewięć porwań i jedno zabójstwo w związku z  -Operacją Kondor.-

          W latach 70-tych i 80-tych wiele rządów krajów Ameryki Łacińskiej  w drastyczny sposób łamało prawa człowieka. Ostatnia decyzja podjęta przez chilijski system sądowniczy w walce przeciwko bezkarności musi być przykładem do naśladowywania dla pozostałych. Dopóki pozostałe państwa nie podejmą konkretnych kroków przeciwko łamaniu praw człowieka, w krajach Ameryki Łacińskiej nadal będzie panowała bezkarność.

Tło wydarzeń

          Augusto Pinochet będzie pierwszym byłym przywódcą, który zostanie postawiony przed sądem pod zarzutem łamania praw człowieka w kontekście -Operacji Kondor-. Operacja ta była szczegółowo opracowaną strategią uzgodnioną pomiędzy wojskowymi rządami Chile, Argentyny, Paragwaju, Urugwaju, Brazylii i Boliwii w latach 70-tych i 80-tych. Jej celem było ściganie, aresztowanie i torturowanie przeciwników politycznych, z których wielu nadal uważa się za -zaginionych-.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4545