Chile odchodzi od całkowitego zakazu aborcji

Chilijski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kobiety powinny mieć dostęp do przerywania ciąży w trzech przypadkach. To ważne zwycięstwo dla praw człowieka kobiet i dziewcząt w tym kraju, komentuje Amnesty International.

Trybunał orzekł, że dekryminalizacja przerywania ciąży nie pozostaje w sprzeczności z konstytucją i powinna być dopuszczona w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub gdy płód jest poważnie i nieodwracalnie uszkodzony.

– To ważny krok w stronę poszanowania praw kobiet i dziewcząt w Chile i wielkie zwycięstwo milionów kobiet w Amerykach, które walczyły z drakońskim prawem zmuszającym je do przerywania ciąży w podziemiu – powiedziała Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii Amnesty International Polska.

– Prawdziwym sprawdzianem będzie jednak wdrożenie zmian prawnych i zapewnienie, że kobiety mają realny dostęp od świadczeń zdrowotnych, których potrzebują. Tylko wtedy ta reforma będzie oznaczać poszanowanie ich praw seksualnych i reprodukcyjnych – dodaje Weronika Rokicka.

Chile było jednym z nielicznych krajów na świecie, gdzie obowiązywał całkowity zakaz aborcji. W tym momencie zostało siedem krajów z takim restrykcyjnym prawem, w tym sześć w regionie: Dominikana, Haiti, Honduras, Salwador, Nikaragua i Surinam.

Zdjecie: Mario Bernetti/AFP/Getty Images

Działaj teraz!

Manifest: Moje ciało a prawa człowieka

Powiązane tematy

Powiązany temat

Demokracja nadejdzie na rękach kobiet – relacja ze spotkania z Szirin Ebadi

Powiązany temat

Amnesty International ostrzega o poważnym zagrożeniu dla praw kobiet i dziewcząt w Polsce