Chile: Wydano nakaz aresztowania co najmniej 120 agentów Pinocheta

Chilijski sędzia Victor Montiglio wydał nakaz aresztowania agentów zaangażowanych w liczne operacje wymierzone przeciwko oponentom Augusto Pinocheta w latach 70-tych. Nie jest jasne ile dokładnie wydano nakazów aresztowania, jednak przypuszczalnie, może być ich nawet 165.
Działania, o których mowa, przedstawiane przez władze jako wynik wewnętrznych sporów, to między innymi Operacja Condor – zorganizowana kampania przetrzymywania i przymusowych zaginięć osób będących w opozycji do wojskowych dyktatur w Ameryce Południowej – oraz Operacja Colombo, w związku z którą 119 chilijskich aktywistów padło ofiarą tychże zaginięć.
Wiele nakazów aresztowania zostało wydanych wobec osób, które nie były jeszcze sądzone za udział w naruszeniach praw człowieka, do jakich dochodziło w trakcie sprawowania władzy w Chile przez wojskowych.
-Chile publicznie przyznało, że ma pewne problemy w związku ze swoją przeszłością.- powiedziała Susan Lee, Dyrektorka Programu Amnesty International ds. Ameryk. -Teraz rząd powinien uczynić więcej kroków, takich jak zmuszenie wojska do odtajnienia raz na zawsze informacji o naruszeniach praw człowieka, do jakich doszło za rządów Pinocheta, by wszystkie zostały sprawiedliwie rozliczone-.
Operacja Condor koordynowana przez władze Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Urugwaju i Paragwaju stanowiła plan wyeliminowania -oponentów- w latach 70-tych i 80-tych. W ramach tej operacji doszło do wielu naruszeń praw człowieka m.in. zabójstw i przymusowych zaginięć.
Większość osób odpowiedzialnych za te naruszenia nie została jeszcze zidentyfikowana, ani osądzona.
-Ci, którzy przeżyli, a także rodziny ofiar tortur, mordów i przymusowych zaginięć dokonanych w ramach operacji Condor wciąż czekają na sprawiedliwość- powiedziała Susan Lee. -Nadszedł czas by rządy sprawujące władzę w regionie zapewniły, że sprawiedliwość zostanie osiągnięta już dziś.-
W środę chilijski senat przyjął Międzynarodową Konwencję o Ochronie Wszystkich Osób przed Przymusowymi Zaginięciami (International Convention for the Protection of All Persons from Enforced Disappearance), co stanowi kolejny pozytywny krok. Konwencja zacznie obowiązywać po zatwierdzeniu przez prezydent Chile, Michelle Bachelet. Nie obejmie przestępstw już popełnionych, jednak będzie stanowiła zabezpieczenie przed tego typu zbrodniami w przyszłości.
Tłumaczenie: Gabrysia Cichowicz