Chiny: Śmierć ujgurskiego pisarza w więzieniu to “okrutny cios” dla wolności – Amnesty International

Chiny: Śmierć ujgurskiego pisarza w więzieniu to “okrutny cios” dla wolności

Śmierć słynnego ujgurskiego pisarza w chińskim więzieniu jest okrutnym ciosem dla wolności wypowiedzi i pokazuje, jak trudne warunki panują w więzieniach w Chinach, ocenia Amnesty International.
Nurmemet Yasin. Fot. zbiory prywatne.

Chociaż śmierć pisarza Nurmemeta Yasina została zgłoszono zaledwie kilka dni temu, najprawdopodobniej zmarł w 2011 roku w więzieniu Shaya w Ujgurskim Regionie Autonomicznym Xinjiang.

– Nurmemet Yasin nigdy nie powinien być więziony. Śmierć tego młodego pisarza w więzieniu jest haniebną skazą dla rządu chińskiego i jego sposobu pojmowania sprawiedliwości –  mówi Catherine Baber, Zastępczyni Dyrektora Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku.
Amnesty International wzywa władze chińskie do potwierdzenia lub zdementowania informacji o śmierci Yasina.

Yasin został uwięziony za “nawoływanie do separatyzmu” na podstawie jego tekstu pod tytułem “Dziki Gołąb”. Historia jest narracją w pierwszej osobie młodego gołębia, syna króla gołębi, który zostaje uwięziony przez ludzi i popełnia samobójstwo, ponieważ woli umrzeć niż żyć w niewoli.

Teraz, w końcu, mogę umrzeć wolny – mówi narrator – Czuję się tak, jakby moja dusza płonęła – wzbijam się do góry i jestem wolny.

Niewiele wiadomo o śmierci pisarza, ale uważa się, że miał problemy zdrowotne, a warunki w więzieniu Shaya są bardzo surowe. Dysydent Gao Zhisheng, obrońca praw człowieka i bohater XIII Maratonu Pisania Listów, przebywa  w tym samym więzieniu.
Yasin został aresztowany w 2004 roku po publikacji “Dzikiego Gołębia” w kaszgarskim czasopiśmie literackim i skazany na 10 lat więzienia po niesprawiedliwym procesie.
Był jednym z niewielu więźniów w Chinach, których odwiedził Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Tortur w 2005 roku.

Pisarz i poeta Yasin był honorowym członkiem angielskiego, amerykańskiego i niezależnego chińskiego stowarzyszenia pisarzy walczących o wolność słowa PEN. Wydał trzy tomy wierszy: Pierwsza miłość, Płacz z serca i Dalej, dzieci, a jego twórczość uwzględniona jest w ujgurskich podręcznikach szkolnych.

– Chińskie władze powinny zdać sobie sprawę, że wysyłając pokojowych pisarzy na powolną śmierć w więzieniu nigdy nie zniszczą ich twórczości ani nie poskromią dążenia do wolności zainspirowanego ich tekstami – dodaje Baber.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

1942