Chiny: Amnesty International obawia się o losy zaginionych uczestników strajku głodowego

ASA 17/010/2006
-Wielu z tych działaczy broni praw człowieka- powiedział Mark Allison badacz Azji Wschodniej z Amnesty International. -Władze muszą zagwarantować, że będą oni mogli nadal prowadzić pokojowe działania, nie obawiając się arbitralnych zatrzymań, prześladowań czy innych form łamania praw człowieka.-
Rotacyjny strajk głodowy został rozpoczęty przez wybitnego adwokata Gao Zhisheng, który w ten sposób chciał zwrócić uwagę opinii publicznej na niedawne przypadki pobić i uwięzień działaczy praw człowieka i próbujących ich bronić prawników. Gao rozpoczął od 48 godzinnej głodówki. Wkrótce dołączyli do niego inni, którzy biorąc na zmianę udział w głodówkach, pragnęli zamanifestować swoją solidarność. Niektóre źródła sugerują, że głodujący zamierzają kontynuować protest aż do Letnich Igrzysk Olimpijskich, które w 2008 odbędą się w Pekinie. Mają w nim na zmianę brać udział pojedyncze osoby i grupy strajkujących.
Wiadomo, iż kilku uczestników i zwolenników strajku zostało uwięzionych bądź zaginęło. Wśród nich znajdują się:

  • Pomocnicy Gao Zhisheng – Wen Haibo i Ma Wendu, których prawdopodobnie zatrzymano 16 lutego i przesłuchiwano przez odpowiednio 48 i 20 godzin, po czym umieszczono w ich własnych domach i poddano ścisłemu nadzorowi policji. Podobno inny pomocnik Gao, programista komputerowy Ouyang Xiaorong, również został zatrzymany w tym samym czasie, po tym jak pojawił się w Pekinie, by pomóc Gao Zhisheng. Jego aktualne miejsce pobytu pozostaje nieznane.
  • Działacz na rzecz demokracji Qi Zhiyong, który stracił nogę, gdy w 1998 w Pekinie doszło do brutalnego stłumienia ruchu prodemokratycznego. Do jego zaginięcia doszło około godziny 23:00 15 lutego 2006. Według niepotwierdzonych raportów został zatrzymany przez pekińskie państwowe służby bezpieczeństwa, ale jego obecne miejsce pobytu jest nieznane.
  • Znany działacz na rzecz osób z HIV/AIDS Hu Jia podobno został zabrany przez policję ze swojego domu rankiem 16 lutego 2006. Niewiadomo gdzie jest przetrzymywany.
  • Szanghajska działaczka Mao Hengfeng, którą policja zatrzymała 13 lutego 2006. Jej mąż został później powiadomiony przez policję, iż jest ona -pod stałym nadzorem- za -zakłócanie porządku publicznego-, ale odmówiono mu podania miejsce jej przetrzymywania.
  • Ma Yalian, która została zatrzymana przez ośmiu oficerów policji, gdy przebywała w domu swojego przyjaciela w szanghajskiej dzielnicy Minxin. Ma została zwolniona po dziesięciu dniach przetrzymywania przez policję i od tej pory znajduje się pod ścisłym nadzorem. Wcześniej Ma odbyła karę 18 miesięcy -reedukacji poprzez pracę- za umieszczanie w Internecie artykułów krytykujących nieskuteczność procedur składania i rozpatrywania petycji.

-Zatrzymania i inne nadużycia w poważny sposób podważają wiarygodność zapewnień władz o ‘przestrzeganiu i chronieniu praw człowieka’ czyli nowe postanowienie wprowadzone w marcu 2003 roku do chińskiej konstytucji- powiedział Mark Allison.
Do rozpoczęcia strajku głodowego sprowokowało Gao Zhisheng kilka ostatnich przypadków łamania praw człowieka, w tym pobicie Yang Maodong (znanego również jako Guo Feixiong), działacza i radcę prawnego, który pomagał mieszkańcom, znajdującej się w prowincji Guangdong, wioski Taishi pozbawić urzędu rzekomo skorumpowanego przywódcę wioski. Yang Maodong wziął udział w pekińskim strajku głodowym 8 lutego, ale natychmiast został zatrzymany przez policję. Obecnie znajduje się pod -stałym nadzorem- w swoim domu w Guangdong.
Protest wspierają działacze z różnych części Chin. Donosi się, że by za manifestować swoją solidarność z nimi również popierający protest obcokrajowcy rozpoczęli strajki głodowe.
Sam Gao Zhisheng doświadcza prześladowań od momentu, kiedy w październiku 2005 publicznie wezwał władze do zaprzestania, jak to nazwał, -barbarzyńskich-  prześladowań ruchu duchowego Falun Gong. Od tego czasu był obiektem czasowych zatrzymań, gróźb i policyjnego nadzoru. Cofnięto mu prawo do wykonywania zawodu, a 17 stycznia z ledwością uniknął poważnych obrażeń, a być może nawet śmierci w wypadku samochodowym, który jak twierdził został spowodowany przez władze. Jego dom oddano pod nadzór policji, zaś telefon domowy i fax podobno odcięto.
Zwolennikami protestu są również:

  • Zhao Xin stojący na czele Empowerment and Rights Institute z siedzibą w Pekinie. W listopadzie zeszłego roku pobili go niezidentyfikowani mężczyźni, którzy najwidoczniej próbowali zmusić go do zaprzestania prowadzenia działań na rzecz ochrony praw człowieka.
  • Jiang Meili, żona Zheng Enchong, prawnika, który obecnie znajduje się w więzieniu za ujawnianie tajemnic państwowych. Udział w strajku głodowym wzięła 11 lutego przez 24 godziny. Później tego samego dnia, gdy próbowała dostać się do Pekinu została zatrzymana na 19 godzin przez szanghajską policję. W Pekinie rzekomo zamierzała zaapelować do władz, aby zezwoliły Zheng Enchong na przyjmowanie odwiedzin rodziny. Zheng Enchong przed aresztowaniem pomagał wielu mieszkańcom Szanghaju, którzy faktycznie zostali eksmitowani ze swoich domów bez przyznania im odpowiedniego odszkodowania.
  • Chen Guangcheng, niewidomy doradca prawny, samouk, który znajduje się pod -stałym nadzorem- we własnym domu od września 2005, czyli momentu, gdy próbował zaskarżyć lokalne władze leżącego w prowincji Shandong miasta Linyi za prowadzenie nielegalnej polityki aborcji i sterylizacji. W zeszłym roku wiele tamtejszych kobiet zostało zmuszonych do poddania się tym zabiegom. Jego żona, Yang Weijing, została 15 lutego pobita przez grupę nieznanych napastników. Prawdopodobnie świadkiem zdarzenia był miejscowy urzędnik, który odmówił podjęcia działań, by zakończyć napaść. Donosi się również, że lokalne władze nie zezwalają jej na pójście do szpitala w celu określenia stanu jej obrażeń.