Chiny: Ataki na mniejszości etniczne oraz obrońców praw człowieka. – Amnesty International

Chiny: Ataki na mniejszości etniczne oraz obrońców praw człowieka.

Z doniesień wynika także że w poniedziałek – 10 marca – 11 protestujących w tym 9 mnichów zostało dotkliwie pobitych i zatrzymanych przed świątynią Tsuklakhang w centrum Lhasy. Pokojowa demonstracja miała na celu uczczenie 49. rocznicy ucieczki Dalajlamy z Tybetu, po upadku antychińskiego powstania. W całej Lhasie zatrzymano około 50 mnichów.
Ostatnio władze wzięły na cel także Ujgurów z Autonomicznego Regionu Xinjiang – Ujgur (XUAR). W niedzielę – 9 marca – przedstawiciele władz ogłosili że udaremniono rzekomy spisek ujgurskich separatystów wymierzony w Olimpiadę. Według oficjalnych źródeł w styczniu podczas obławy na tak zwany -gang terrorystów- w XUAR chińska policja zabiła dwóch członków gangu a 15 aresztowała.
Nie dostarczono żadnych konkretnych dowodów na wzmocnienie tych twierdzeń. Nie jest także jasne dlaczego władze ujawniły rzekomy spisek trzy miesiące później. Zarzuty przeczą także wcześniejszym oświadczeniom władz jakoby -gang terrorystów- z Xinjiang planował ataki na 5 lutego – rocznicę masakry w Gulja, gdzie chińska policja brutalnie rozpędziła pokojową demonstrację zabijając kilkaset osób.
W niedzielę – 9 marca – władze doniosły także o wykryciu spisku zmierzającego do spowodowania katastrofy samolotu lecącego z Urumqi stolicy XUAR do Pekinu.
Informacje te zostały ujawnione w kilka dni po tym jak Amnesty International zaalarmowała o hamowaniu działań prawników oraz aktywistów zaangażowanych w ochronę praw człowieka w Pekinie, w związku ze zbliżającą się Olimpiadą w Chinach. Chińskie władze odwołują się do -terroryzmu- oraz zagrożenia bezpieczeństwa państwa w kontekście przygotowań do Olimpiady dla uzasadnienia szeroko zakrojonego tłumienia wystąpień mniejszości etnicznych – krytycznie nastawionych wobec chińskiego prawa – a także obrońców praw człowieka.
-Zaostrzona cenzura, ataki i uprowadzenia pokojowo nastawionych aktywistów przez podejrzanych przedstawicieli służb bezpieczeństwa w Pekinie urągają oficjalnym obietnicom poprawy sytuacji praw człowieka przed Olimpiadą.- – powiedział Tim Parritt zastępca dyrektorki programu Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku.
Amnesty International ujawniła że Teng Biao – profesor prawa i obrońca praw człowieka – zaginął 6 marca koło godziny 20.30. Świadkowie twierdzą że został siłą wepchnięty do samochodu. Po uwolnieniu sprawiał wrażenie ostrzeżonego by nie opowiadać zagranicznym dziennikarzom o swoim zaginięciu.
W piątkowy poranek samochód Li Hepinga został staranowany przez wóz policyjny gdy prawnik odwoził syna do szkoły w Pekinie. W wyniku wypadku Li Heping i jego syn zostali poturbowani ale nie odnieśli poważnych obrażeń. Policyjny wóz jechał za poszkodowanymi od ich domu, tuż przed wypadkiem wyraźnie przyśpieszył.
Li Heping rozpoznał trzech siedzących w samochodzie policjantów jako oficerów ze swojego okręgu.
Li Heping został zignorowany przez policjanta prowadzącego samochód gdy próbował się dowiedzieć czegoś o wypadku. Tego samego dnia zrelacjonował ten incydent policji drogowej, która odmówiła zajęcia się tą sprawą.
We wrześniu 2007 roku Li Heping został uprowadzony przez niezidentyfikowanego mężczyznę. Bito go pałką elektryczną i grożono następnymi atakami jeśli nie opuści Pekinu.

-Ataki na dwóch prawników będących obrońcami praw człowieka wskazują na nasilanie się agresji wobec obrońców praw człowieka w Pekinie, przed Olimpiadą.- – powiedział Tim Parritt.
Amnesty International wzywa chińskie władze do przeprowadzenia bezstronnego śledztwa w sprawie uprowadzenia Tenga Biao oraz w sprawie Li Hepinga.

Tłum. Gabriela Cichowicz

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3645