Chiny: Egzekucja Ujgurów zwiększa liczbę ofiar do czterech w ciągu trzech tygodni – Amnesty International

Chiny: Egzekucja Ujgurów zwiększa liczbę ofiar do czterech w ciągu trzech tygodni

ASA 17/041/2004

Organizacja jest pełna obaw w związku z faktem, iż Ujgurowie mogli nie mieć przeprowadzonego sprawiedliwego i zgodnego z międzynarodowymi standardami procesu  sądowego. Nie jest jasne, czy mieli dostęp do wybranych przez siebie obrońców i czy mogli zadawać pytania świadkom strony przeciwnej. Jakość materiału dowodowego użytego przeciwko nim pozostaje nieznana.

Aihe Maititashi i Luoheman Maimaiti zostali skazani na śmierć po tym, jak sąd uznał ich za winnych nielegalnej produkcji materiałów wybuchowych w Autonomicznym Regionie Xinjiang (XUAR), podalły Reuters i AFP. Zarzucono im również stosowanie taktyk zbrojnych mających na celu podział kraju. Stracono ich 21 lipca. Amnesty International ostro potępia te egzekucje.

Dwaj inni Ujgurowie, Idris Kadir, lat 29 i Kuerba Tudaji zostali straceni odpowiednio 19 lipca i 30 czerwca. Obydwu skazano na podstawie podobnych zarzutów związanych z -separatyzmem-.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

4712