Chiny: Eskalacja prześladowań przed obchodami 20. rocznicy Tiananmen – Amnesty International

Chiny: Eskalacja prześladowań przed obchodami 20. rocznicy Tiananmen

-Uniemożliwianie komunikacji czy zapobieganie wystąpieniom nie powstrzyma aktywistów przed walką o swoje prawa i nie będzie żadną przeszkodą dla ludzi chcących upamiętnić 20. rocznicę stłumienia pokojowych protestów na Tiananmen,- powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska. -Nadmierne nękanie będzie tylko bardziej motywowało ludzi do wzmożonego wysiłku w dążeniu do prawdy.-
W ostatnich dniach Amnesty International otrzymało raporty o poważnych atakach na działaczy praw człowieka.
– W Pekinie, aktywista Wan Yanhai, przed zbliżającą się rocznicą został zmuszony do podróży do północnego miasta Changchun. Policja zastukała do jego drzwi i zażądała , aby opuścił Pekin w celu -uniknięcia konfliktu-. Gdy odmówił, został siłą zaprowadzony wraz z rodziną do pociągu.
– 3 czerwca, Zeng Jinyan właśnie zamierzała udać się ze swoją maleńka córeczką na urodziny matki, gdy 5 policjantów siłą zawróciło ją do domu i poinformowało, ze nie ma zezwolenia na jego opuszczanie w nadchodzących dniach.
– 3 czerwca w Hangzhou policja zebrała się przed domem obrońcy praw człowieka Wen Kejiana i zaprosiła go na -rozmowę-.
– 2 czerwca, dwóch policjantów i czterech członków -Komitetu Sąsiedzkiego- zebrało się w Szanghaju przed domem Mao Hengfeng, aktywistki na rzecz praw reprodukcyjnych. Gdy chciała wyjść z domu, zmusili ją do powrotu, mówiąc, że nie może go opuszczać, aż minie rocznica wydarzeń na placu Tiananmen.
– 2 czerwca w Mongolii Wewnętrznej, siły bezpieczeństwa wewnętrznego podobno aresztowały publikującego w Internecie pisarza Tian-a Yongde w czasie, gdy odwiedzał w szpitalu matkę. Nieznane są jego dalsze losy.
– 1 czerwca, policja rozpoczęła obserwację i straż przed domem prawników Jiang Tianyong i Li Xiongbing; przydzieliła im również kierowców.
– O północy, 2 czerwca, prawnicy Lan Zhixue i Tang Jitian omawiali sprawę w biurze organizacji pozarządowej. Gdy je opuszczali na ranem 3 czerwca, policja zabrała ich na przesłuchanie. Do tej pory nie zostali zwolnieni.
– W ramach ograniczeń komunikacji pomiędzy aktywistami i organizatorami kampanii internetowych, chińskie władze zablokowały strony takie jak Twister, Flickr i Hotmail.
Tło
Amnesty International ma udokumentowane ponad sto przypadków aktywistów, którzy byli zatrzymywani na krótkie okresy lub doświadczyli przemocy ze strony władz w 2009 roku. Sygnatariusze Karty 08, petycji wzywającej do reform prawnych i politycznych wciąż są wzywani na przesłuchania.W ostatnim czasie prawnikom grożono odebraniem licencji ze względu na prowadzenie przez nich spraw na rzecz obrońców praw człowieka. 31 maja o godzinie 18:00 minął termin odnawiania przez władze chińskie licencji na wykonywanie zawodu – co najmniej 18 prawników wciąż czeka na decyzję. Pracują oni w jedenastu różnych firmach i są zaangażowani w obronę i dostarczanie wsparcia prawnego dla Tybetańczyków, którzy zostali zatrzymani w związku z udziałem w protestach w marcu 2008, wyznawców Falun Gong, obrońców praw człowieka zatrzymanych za korzystanie z wolności wypowiedzi, rodzin ofiar związanych ze skandalem z zatrutym mlekiem w proszku, rodzin ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie i innych. Niektórzy z nich wzywali do demokratycznego wyboru członków Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Prawników w Pekinie i z tego powodu również znaleźli się na celowniku władz chińskich.
Zobacz, gdzie protestujemy 4 czerwca

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3074