Chiny: Groźba represji przed rocznicą wydarzeń na placu Tiananmen – Amnesty International

Chiny: Groźba represji przed rocznicą wydarzeń na placu Tiananmen

Sąd w Chagshu, we wschodnich Chinach, uznał Gu Yimin za winnego podburzania do działalności wywrotowej na szkodę państwa po tym, jak w zeszłym roku próbował on umieścić zdjęcia akcji policyjnych w Internecie i zainscenizować protest z okazji 24-tej rocznicy.
– Gu Yimin powinien zostać uwolniony natychmiast i bezwarunkowo. Prawie 25 lat od represji na placu Tiananmen władze wciąż zatrzymują ludzi za odkopywanie prawdy z wydarzeń w 1989 r. – powiedziała Anu Kultalahti, specjalistka Amnesty International ds. Chin.
W 1989 r. podczas represji wojskowych przeciwko protestującym studentom na i w pobliżu placu Tiananmen zabito lub zraniono setki, jeśli nie tysiące, demonstrantów.
– Ponieważ zbliża się 25. rocznica, wyrok może oznaczać początek corocznej łapanki aktywistów próbujących upamiętnić tragiczne wydarzenia z 1989 roku. Zamiast zaostrzać prześladowania, władze powinny zaznajomić się z tym, co rzeczywiście się stało i zapewnić sprawiedliwość wszystkim ofiarom – powiedziała Kultalahti.
Prześladowania z 1989 roku pozostają tematem tabu w Chinach. Próby upamiętniania, dyskutowania i domagania się sprawiedliwości za to, co się wtedy stało, są tłumione siłą – bez możliwości jakichkolwiek publicznych dyskusji.
Tł. Emilia Grycuk

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

1572