Chiny: Nadmierny nacisk na działaczy walczących o prawa człowieka – Amnesty International

Chiny: Nadmierny nacisk na działaczy walczących o prawa człowieka

Dzieje się tak w przeddzień rozpoczęcia odliczania sześciu miesięcy, pozostałych do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Ten i podobne ataki na obrońców praw człowieka są  kolejnym sposobem władz na uciszenie krajowych działaczy, którzy publicznie krytykują nieprzestrzeganie praw człowieka przez Chiny.
-Potencjał pozytywnego wizerunku Igrzysk Olimpijskich jeśli chodzi o poszanowanie praw człowieka, jest szybko niszczony przez tłumienie przez chińskie władze głosów sprzeciwu obrońców praw człowieka i prześladowanie ich rodzin oraz innych z nimi związanych osób. Jest to sprzeczne z duchem Karty Olimpijskiej, która umiejscawia ochronę ludzkiej godności w sercu ruchu olimpijskiego,- powiedziała Catherine Barber, Dyrektorka Programu Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku.
27 grudnia 2007 r., po wielu miesiącach spędzonych w areszcie domowym, Hu Jia został aresztowany i osadzony w więzieniu. Był oficjalnie oskarżony o -podżeganie do działalności wywrotowej-. Istnieją obawy, że może nie otrzymywać leków na zapalenie wątroby wirusowe B, na które choruje od lat.
Ponadto żona Hu Jia – Zeng Jinyan – nadal przebywa w areszcie domowym z ich nowonarodzonym dzieckiem. Nie ma pozwolenia na wychodzenie z domu, a jej linia telefoniczna i połączenie z Internetem zostały zerwane.
Tłum.: Dominika Arseniuk

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3665