Chiny: Obawy w związku ze zniknięciem działacza praw człowieka i jego rodziny – Amnesty International

Chiny: Obawy w związku ze zniknięciem działacza praw człowieka i jego rodziny

Hada miał zostać zwolniony z więzienia w dniu 10 grudnia 2010 r., po zakończeniu  odbywania wyroku 15 lat więzienia, na które został skazany za -separatyzm- i -szpiegostwo-. Jego żona Xinna i ich syn Uiles zostali zatrzymani przed spodziewaną datą jego wyjścia z więzienia. Jego pozostali krewni, w tym szwagierka Naraa i wuj Haschuluu, którzy również czekali aby go spotkać, do dziś nie otrzymali od niego żadnej informacji.
W dniu 11 grudnia 2010 r., Naraa otrzymała płytę CD, która zawierała pięć zdjęć przedstawiających Hadę podczas kolacji z Xinną i Uilesem. Zdjęcia posiadały datę 10 grudnia 2010 roku. Naraa powiedziała Centrum Informacji Praw Człowieka Południowej Mongolii (SMHRIC), iż na podstawie ubrań Xinny i Uilesa, przypuszcza, że zdjęcia zostały zrobione niedawno. Te same zdjęcia zostały także anonimowo opublikowane w prowadzonym przez emigrantów dysydenckim serwisie internetowym Boxun.com.
W dniu 13 grudnia 2010 r., Haschuluu otrzymał sms rzekomo od Hady, informujący go, by się nie martwił, gdyż zarówno on jak i Uiles zostali zwolnieni. Haschuluu nigdy nie otrzymał odpowiedzi na esemesy wysyłane do nadawcy.
14 grudnia 2010 r., urzędnik z Biura Bezpieczeństwa Publicznego Autonomicznego Regionu Mongolii Wewnętrznej odwiedził Narę i poinformował ją, iż otrzymała zdjęcia z Biura Bezpieczeństwa Publicznego, jak również, że Hada i jego rodzina -są na spotkaniu rodzinnym- w -luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu- i że potrzebują -trochę czasu aby zaplanować następny krok-. Urzędnik nie wymienił nazwy hotelu, jego lokalizacji ani jak długo -trochę- mogłoby znaczyć.
Od czasu zatrzymania Xinny i Uilesa, Naraa i Haschuluu byli jedynym źródłem informacji o sytuacji Hada i jego rodziny, ale wydaje się, że kanały ich komunikacji zostały ucięte, gdyż kontakt telefoniczny z nimi jest niemożliwy od 18 grudnia 2010 roku.
PROSIMY O NATYCHMIASTOWE WYSYŁANIE APELI w języku angielskim, chińskim lub w Twoim języku ojczystym :

  • Wezwij władze do natychmiastowego wyjaśnienia obecnego statusu  i miejsca pobytu Hady, Xinny i Uilesa;
  • Wezwij władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Hady, który był więziony jako więzień sumienia od roku 1995;
  • Wezwij władze do uwolnienia Xinny i Uilesa, jako że nie są obciążeni międzynarodowo uznanymi zarzutami;
  • Wezwij władze do zapewnienia, że tak długo, jak którekolwiek  z nich pozostaje zatrzymane, posiada możliwość kontaktu z rodziną, ma dostęp do swobodnie wybranego prawnika jak również opieki zdrowotnej, której może potrzebować.

Prosimy o wysyłanie apeli na następujące adresy, nie później niż 18 lutego 2011:
Director of the Nei Menggu Autonomous Regional Department of Public Security
ZHAO Liping Tingzhang
Nei Menggu Zizhiqu Gong’anting
15 Haila-erdajie, Hohhot 010051
Nei Menggu Zizhiqu
People’s Republic of China
Fax: +86 471 6550102
Zwrot grzecznościowy: Dear Director

Chairman of the Nei Menggu Autonomous Regional People’s Government
BATE-ER Wulan Zhuxi
Nei Menggu Zizhiqu Renmin Zhengfu
1 Chilechuandajie, Hohhot 010098
Nei Menggu Zizhiqu,
People’s Republic of China
Fax: +86 471 6944148
Zwrot grzecznościowy: Dear Chairman

Można również wysyłać apele za pośrednictwem ambasady w Warszawie:
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej

ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa

tel. (22) 831 38 36 fax (22) 635 42 11;

Internet: www.chinaembassy.org.pl; www.pl.chineseembassy.org
Tło sprawy:
Hada został zatrzymany w dniu 11 grudnia 1995 roku. Sąd Ludowy średniego szczebla z Hohhot uznał go za winnego -separatyzmu- i -szpiegostwa- po niesprawiedliwym procesie i skazał na 15 lat więzienia w dniu 11 listopada 1996 roku. Amnesty International uznała go za więźnia sumienia i prowadzi kampanię na rzecz jego natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia.
Hada przebywał  w więzieniu Chifeng w Ulaanhad (w języku chińskim: Chifeng) w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej. W 2004 roku, więzień, który został zwolniony z więzienia Chifeng poinformował, że Hada był rutynowo źle traktowany, poddawany karom dyscyplinarnym, począwszy od karceru do przywiązywania na metalowych -klamrach-. (patrz http://www.amnesty.org/en/library/info/ASA17/004/2005/en)
Przed zatrzymaniem, Hada był dyrektorem generalnym w Mongolskiej Księgarni Akademickiej w Hohhot. Jego uwięzienie było związane z zaangażowania w organizację o nazwie Południowy Mongolski Sojusz Demokratyczny (SMDA), który ma na celu promowanie praw człowieka, kultury mongolskiej i -wysokiego stopnia autonomii chińskich mniejszości narodowych, zagwarantowanych w [Chińskiej] Konstytucji -. 
W roku 2002, Uiles (syn Hada, urodzony w 1984) został skazany na dwa lata więzienia za rzekomy udział w rozboju. Jednakże podczas gdy przebywał w więzieniu, powiedziano mu, że został zmuszony do ucięcia kontaktu z rodzicami.
Xinna, żona Hady, została zatrzymana w dniu 4 grudnia 2010 w księgarni prowadzonej przez rodzinę. Policja poinformowała Uilesa, że była ona przetrzymywana w Mongolii Wewnętrznej w Areszcie Śledczym nr 1 w Hohhot, stolicy regionu (po chińsku: Huhehaote). Policja zrobiła również nalot na magazyn księgarni i zatrzymała Uilesa. Został on wydany tego samego dnia tuż przed północą i powiedział SMHRIC (Centrum Informacji Praw Człowieka Południowej Mongolii), że policja zmusiła go do wyrażenia zgody na nie rozpowszechnianie jakichkolwiek informacji o sobie lub swojej rodzinie przez telefon czy Internet, do zerwania relacji z rodzicami i do nie przeprowadzania działań separatystycznych jak jego ojciec.
Uiles został zatrzymany ponownie rano, w dniu 5 grudnia 2010 roku. Naraa, szwagierka Hady, otrzymała później zawiadomienie od służb bezpieczeństwa publicznego, stwierdzające, że Xinna jest przetrzymywana za podejrzenie prowadzenia nielegalnej działalności gospodarczej, a Uiles za udział w handlu narkotykami.
W listopadzie 2010 r. władze skazały pisarza i działacza praw człowieka Huuchinhuu na nielegalny areszt domowy. Huuchinhuu planowała przyjęcie z okazji wyjścia Hady na wolność. Inny działacz z Mongolii Wewnętrznej, Arslan, który także planował spotkanie z okazji wyczekiwanego wyjścia Hady z więzienia, również przebywa w areszcie domowym.
tłum. Barbara Gadomska Angielska wersja tej Pilnej Akcji

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2484