Chiny: Prześladowanie aktywistów z Tiananmen – Amnesty International

Chiny: Prześladowanie aktywistów z Tiananmen

Powszechne prześladowanie w przededniu 25 rocznicy masakry na Placu Tiananmen z 1989 r. chińskich aktywistów ujawnia kłamstwa kryjące się za deklaracjami Prezydenta Xi Jinpinga o większej otwartości i nastawieniu sprzyjającemu reformom, zauważa Amnesty International.<br /> <br />

W przeciągu ostatnich kilku tygodni policja zatrzymała, umieściła w areszcie domowym lub przesłuchała dziesiątki aktywistów za próby uczczenia pamięci setek, jeśli nie tysięcy, nieuzbrojonych protestujących cywilów, którzy zostali zabici lub ranni podczas tej masakry.
– 25 rocznica wydarzeń w Tiananmen jest kluczowym sprawdzianem deklaracji Prezydenta Xi Jinpinga o swojej większej otwartości. Jednak zamiast reform wybrał on represje – stwierdził Salil Shetty, Dyrektor Generalny Amnesty International, obecnie przebywający z wizytą w Hong Kongu w celu oddania hołdu ofiarom z 4 czerwca.
– Reakcja chińskich władz w kontekście 25 rocznicy wydarzeń jest surowsza niż w poprzednich latach, jako że wciąż starają się one wymazać z pamięci narodowej wydarzenia z 4 czerwca.
Pośród zatrzymanych w ostatnich tygodniach jest Pu Zhigiang, prawnik działający na rzecz praw człowieka, oraz Gao Yu, znany dziennikarz. Inni, jak rzecznik organizacji “Matki Tiananmen”, zostali umieszczeni w areszcie domowym.
Od 25 lat krewni ofiar, ogromnym osobistym kosztem, walczą o sprawiedliwość. Większość Matek Tiananmen osiągnęła już podeszły wiek, a niektórzy pierwotni członkowie grupy – zarówno matki, jak i ojcowie – już zmarli.
– Władze chińskie muszą zaprzestać upolityczniania historii i ze względu na ofiary tych wydarzeń zapewnić sprawiedliwość. Te zrozpaczone rodziny zasługują na pełny i nieocenzurowany opis wydarzeń ze strony rządu – stwierdził Salil Shetty.
– Już za późno na to, by Xi Jinping zmieniał taktykę. Nakłaniamy go do wszczęcia otwartego i niezależnego dochodzenia w sprawie masakry z 1989 r.
Wszechobecna represja
Od rozlewu krwi upłynęło 25 lat, a rząd wciąż stosuje wszelkie dostępne środki, by przeszkadzać obywatelom w wyrażaniu opinii niezgodnych z retoryką władz. Aktywistów spotykają aresztowania na podstawie fałszywych oskarżeń, a osoby działające na rzecz ochrony praw człowieka w ramach obecnego systemu prawnego muszą się liczyć z przemocą.
W 2014 roku mają miejsce powszechne represje wobec obywateli nawołujących do reform, zwłaszcza tych związanych z Nowym Ruchem Obywatelskim. Kilku czołowych aktywistów związanych z tym ruchem, których nawoływania do większej przejrzystości oraz do postawienia kresu korupcji są echem apeli protestujących w 1989 r., zostało skazanych na wieloletnie kary pozbawienia wolności.
– To jawne ignorowanie przez rząd prawa świadczy o ignorowaniu coraz silniejszej potrzeby uczestniczenia w życiu politycznym chińskich obywateli – mówi Salil Shetty.
– Jeśli władze chcą zademonstrować, że biorą na poważnie swoje obietnice reform, muszą zagwarantować większą swobodę wypowiedzi i zrzeszania się.
Amnesty International ponawia wezwanie władz chińskich do:

  • publicznego przyznania się do przypadków łamania praw człowieka, które miały miejsce podczas masakry na Tiananmen w 1989 r.;
  • wszczęcia otwartego i niezależnego dochodzenia oraz pociągnięcia do odpowiedzialności osób ponoszących winę za łamanie praw człowieka;
  • wypłacenia odszkodowań ofiarom wydarzeń z 1989 r. oraz ich rodzinom;
  • zaprzestania prześladowania i represjonowania osób pragnących uczcić pamięć ofiar masakry oraz mówiących otwarcie o protestach na Tiananmen z 1989 r. oraz, w szerszej perspektywie, osób wykorzystujących należne im prawo do wolności wyrażania opinii i zrzeszania się.

Amnesty International kontynuuje dokumentowanie nazwisk aktywistów, którzy padli ofiarą prześladowań w przededniu 4 czerwca. By uzyskać aktualne informacje o osobach zatrzymanych, przesłuchiwanych lub zaginionych w czasie poprzedzającym 25 rocznicę rozlewu krwi kliknij tutaj.
Tłumaczyła Małgorzata Połczyńska

Protesty na Pl. Tiananmen, 4 czerwca 1989 r. Copyright Hong Kong Alliance.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

1491