Chiny prześladują obrońców praw człowieka w przededniu wręczenia nagrody Nobla – Amnesty International

Chiny prześladują obrońców praw człowieka w przededniu wręczenia nagrody Nobla

Amnesty International i i ugrupowania zajmujące się w Chinach obroną praw człowieka odnotowały setki przypadków zatrzymań, przesłuchań i aresztowań chińskich działaczy w związku ze zbliżającą się ceremonią, podczas której uhonorowany zostanie przebywający w chińskim więzieniu Liu Xiaobo.
-Wprowadzone przez chiński rząd restrykcje dla podróżujących dotknęły nie tylko chińskich obrońców praw człowieka, ale również zwykłych obywateli,- powiedział Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International.
-Takie postępowanie jest pogwałceniem prawa chińskiego oraz zobowiązań międzynarodowych, stanowi również poważną przeszkodę dla rządów prawa.- Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla odsiaduje obecnie wyrok 11 lat więzienia za -nakłanianie do obalenia władzy państwowej-.
Liu Xiaobo jest głównym autorem Karty 08, manifestu wzywającego do uznania podstawowych praw człowieka w Chinach. Liu Xiaobo wielokrotnie podkreślał, że wyrok ten jest pogwałceniem zarówno chińskiej konstytucji, jak i podstawowych praw człowieka, jednak jak wiele innych osób w Chinach, które odważyły się przemówić, został surowo ukarany.
Jest tylko jednym z tysięcy więźniów politycznych i więźniów sumienia, którzy są obecnie więzieni w Chinach. Należą do nich między innymi:

  • Liu Xianbin, czołowy działacz na rzecz demokracji z prowincji Syczuan, przetrzymywany od 28 czerwca 2010 za podejrzenie o "nakłanianie do obalenia władzy państwowej".
  • Gao Zhisheng, został uznany za jednego z 10 topowych chińskich prawników przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2001 roku, następnie został aresztowany i torturowany za swoje działania na rzecz praw człowieka. Obecnie jest "zaginiony", po tym, jak został zabrany przez policję ze swojego domy w prowincji Shaanxi w dniu 4 lutego 2009 roku.
  • Tan Zuoren, działacz na rzecz chrony środowiska, wyraził zaniepokojenie wysoką liczbą zabitych w czasie trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku, obarczając winą standardy konstrukcji budowlanych; został skazany za "nakłanianie do obalenia władzy państwowej" i upamiętnienie wydarzeń na Placu Tiananmen na 5 lat więzienia.
  • Hairat Niyaz, ujgurski dziennikarz skazany za "zagrożenie bezpieczeństwa narodowego" w następstwie zamieszek w Urumczi w 2009 roku, odsiaduje obecnie wyrok 15 lat więzienia w odosobnieniu.
  • Dhondup Wangchen, tybetański filmowiec aresztowany, torturowany i więziony bez postawienia zarzutów przez ponad rok, zanim skazano go w tajnym procesie na 6 lat więzienia za "nawoływanie do separatyzmu".

-Chiński rząd powinien uwolnić Liu Xiaobo i wszystkich innych więźniów sumienia,- powiedział Salil Shetty. -Powinien przestrzegać uznanych na świecie standardów praw człowieka, z których wiele jest zawartych w ich własnej konstytucji.-
Prześladowania obrońców praw człowieka zbiegły się z kampanią władz chińskich mającą na celu zdyskredytowanie ceremonii wręczenia nagrody Nobla. Zasady wręczenie nagrody Nobla wymagają, aby laureat lub ktoś z jego najbliższej rodziny, osobiście odebrał nagrodę.
Przymusowa nieobecność Liu Xiaobo oznacza, że po raz pierwszy od 1938 roku, Pokojowa Nagroda Nobla nie zostanie wręczona w czasie ceremonii.- Żona Liu Xiaobo, Liu Xia, mogłaby odebrać tę nagrodę w jego imieniu, ale została zatrzymana przez władze chińskie i przebywa obecnie w areszcie domowym w Pekinie. Nie może się poruszać w swobodny sposób i od dwóch miesięcy odmawia się jej kontaktu z przyjaciółmi lub rodziną.
Chiny nalegały również na inne kraje, aby zbojkotowały uroczystość. Jednakże, pomimo kampanii i presji politycznej i ekonomicznej, tylko 18 państw odmówiło wzięcia udziału w ceremonii.
-Rząd Chin powinnien świętować to międzynarodowe uznanie chińskiego pisarza i aktywisty,- powiedział Salil Shetty. -Zamiast tego, publicznie okazywana furia wygenerowała jeszcze bardziej krytyczne postrzeganie rządu zarówno w Chinach, jak i na arenie międzynarodowej – i ironicznie, podkreśliła znaczenie działań Liu Xiaobo na rzecz praw człowieka.-
KONIEC/

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2511