Chiny: Samopodpalenia Tybetańczyków to akt rosnącej desperacji – Amnesty International

Chiny: Samopodpalenia Tybetańczyków to akt rosnącej desperacji

W reakcji na informację o tym, że 20-letnia mniszka tybetańska, Tenzin Wangmo, dokonała samopodpalenia w okolicach klasztoru Kirti w prowincji Syczuan, w wyniku czego zmarła w poniedziałek, Amnesty International powiedziała:

“To dziewiąte samopodpalenie w ciągu ostatnich miesięcy dokonane przez Tybetańczyków, co wskazuje na to, że desperacja w walce z represję rządu Chińskiego wobec ich kultury i wolności religijnej, osiągnęła nowy poziom,” powiedział Sam Zarifi, Dyrektor Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku.

“Władze Chin powinny podejść z większą uwagą do żądań Tybetańczyków domagających się wolności w praktykowaniu religii i możliwości celebrowania własnej kultury. Zamiast tego postanowiły użyć metody twardej ręki, która będzie dalej rozpalać pretensje Tybetańczyków,” powiedział Sam Zarifi.

Rząd Chin w odpowiedzi na protesty zastosował masowe aresztowania, w których zatrzymano 300 mnichów z klasztoru Kirti, przymusowe zaginięcia, uwięzienia, -patriotyczną reedukację- mnichów i najprawdopodobniej zabójstwa.

“Obecność sił bezpieczeństwa w regionie tylko przyczynia się do zintensyfikowania i tak już napiętej sytuacji. Osoby uwięzione za udział w pokojowych protestach muszą zostać natychmiast uwolnione,” powiedział Sam Zarifi.

Klasztor Kirti znajduje sie powiecie Aba (Ngaba) w zamieszkałej przez rdzennych Tybetańczyków prowincji Syczuan. Odbywają się tam liczne protesty przeciwko polityce Chin odmawiającej Tybetańczykom ich praw kulturalnych i religijnych.  Siedmiu mnichów i jeden były mnich z klasztoru Kirti dokonało samospalenia w ostatnich miesiącach. Ósmy mnich z klasztoru Nyitse podpalił się w powiecie Ganzi (Kardze), również w prowincji Syczuan.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2207