Chiny: “Uderz mocniej” niż kiedykolwiek wcześniej – Amnesty International

Chiny: “Uderz mocniej” niż kiedykolwiek wcześniej

ASA 17/022/2001
-Podobnie jak inne wcześniejsze kampanie pod hasłem -Uderz mocno-, jest wręcz nieprawdopodobne, by te brutalne sankcje miały długotrwały wpływ na rosnący problem przestępczości w Chinach. Ta kampania jest niczym innym jak egzekucyjnym szaleństwem – ogromną stratą ludzkiego życia- – stwierdza Organizacja.

Już od dawna nie odnotowano masowych wieców I wydawanych wyroków na taką skalę. Egzekucje są wykonywane w całym kraju za przestępstwa tak różne jak łąpówki, stręczycielstwo, malwersacje, oszustwa podatkowe, kradzież benzyny i sprzedaż szkodliwych artykułów spożywczych jak również za przestępstwa z użyciem przemocy. Setki ludzi stracono za przestępstwa narkotykowe pod hasłem -chroń życie, odrzuć narkotyki-.

Większość egzekucji ma miejsce po wydaniu wyroku na wiecu w obecności tłumów ludzi na stadionach sportowych I ulicznych placach. Więźniowie przeprowadzani są po tym ulicami wśród tysięcznych tłumów w drodze na egzekucję wykonywaną przez pluton egzekucyjny na pobliskich polach lub dziedzińcach. Według doniesień, jeden taki wiec w prowincji Junan był transmitowany na żywo w państwowej telewizji. Na wiecach w Shaanxi w kwietniu i maju było obecnych do 1.800.000 -widzów-. Na wiecach pokazuje się także dziesiątki tysięcy zatrzymanych z podejrzeniem o popełnienie przestępstwa i tysiące osób kierowanych do obozów -reedukacji przez pracę- – bez postawienia im zarzutów i bez wyroku sądu.

Kampanie -Uderz mocno- były początkowo skierowana przeciwko zorganizowanej przestępczości z użyciem przemocy, ale władze krajowe i prowincjonalne w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie rozszerzyły ich zasięg. Władze w Autonomicznym Ujgurskim Regionie Xinjiang wykorzystują te kampanie, aby -zadać decydujący cios siłom separatystycznym, eliminując separatyzm i nielegalną działalność religijną-. Wielu uigurskich więźniów politycznych zostało straconych po oskarżeniu o -separatyzm- i inne rzekome ciężkie przestępstwa. W Tybecie kampania ukierunkowana jest między innymi na tych, którzy -przeprowadzają nielegalnie ludzi przez granicę-.

W Guandong i innych prowincjach wykonuje się wyroki smierci na tych, którzy rzekomo są winni przestępstwom gospodarczym takim jak oszustwa podatkowe i finansowe, fałszerstwo pieniędzy i -zakłócanie giełdy-. Władze twierdzą, że robią to, aby -uporać się z poważnymi przestępstwami gospodarczymi przed wejściem do Światowej Organizacji Handlu i aby sprostać wyzwaniom globalizacji-. Kilka osób zostało skazanych na śmierć bądź już wykonano na nich wyroki za oszustwa podatkowe i ubezpieczeniowe.

Policja i prokuratorzy są ponaglani, aby nie przebierali w środkach i aby nie -bawili się w szczegóły- tak, by uzyskać -szybki nakaz, szybki areszt, szybki wyrok i szybkie wyniki-. W prowincji Hunan po operacji -Wiosenny grzmot- z 23 na 25 kwietnia policja chwaliła się -rozwiązaniem 3000 spraw- w ciągu dwóch dni. W prowincji Sichuan policja doniosła, ze -rozgryzła- 6704 sprawy, w tym 691 sprawy o morderstwa, napady lub podłożenie bomb w sześć dni, od 19 do 24 kwietnia, zatrzymując przy tym 19.446 osób.

Na spotkaniach przygotowujących do kampanii -Uderz mocno- wezwano prawników – obrońców do współpracy z policją i prokuraturą i do nie wstrzymywania procesów sądowych.

Sądy w prowincji Shandong miały rzekomo odbywać codziennie, od 10 kwietnia do 25 maja, przeciętnie 65 procesów w sprawach kryminalnych. Sądy w mieście Suqian w prowincji Jiangsu doniosły o zastosowaniu nowych procedur, dzięki którym kończyły pełny przewód sądowy przeciętnie w czasie 20 dni, przykład szeroko nagłaśniany w oficjalnych mediach. W takich warunkach, okresowe oficjalne upominania, że przypadki kary śmierci powinny być -ostateczne- są jedynie pustą retoryką.

-Zredukowane procedury i wielka presja wywierana na policję i władze sądowe oznaczają, że istnieje ogromne ryzyko pomyłek sądowych, samowolnych wyroków i egzekucji wykonywanych na niewinnych ludziach- – stwierdza AI.

Amnesty International apeluje do chińskiego rządu, aby zakończył tę spiralę kary śmierci i zastąpił tę okrutną i bezproduktywną politykę bardziej skutecznymi i humanitarnymi karami, zgodnie z ogólnoświatową tendencją.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

5279